| Catalion a întrebat:

Aveam lipsa 5 masele pe partea dreapta sus. Nu mi-am pus implanturi cu fixare in os, ci dantura a fost lipita sau pusa prin punti dentare. Dupa o vreme, cand ating maselele false cu limba simt o mica miscare. Din moment ce dantura nu e fixata in oo, e normal sa se simta o mica miscare? Sunt sanse sa-mi intre mancare in dantura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Deci ti-a facut puntea pe 7 elemente (cei 5 dinti lipsa plus cei 2 stâlpi)? E greu de crezut pentru ca ar trebui sa ai un total de 8 dinti pe hemiarcada. Asta înseamnă ca lucrarea ta începe de pe incisivul lateral si se termia pe molarul de minte, tu neavând un canin, 2 premolari si 2 molari? Cam asa ar fi daca iti lipsesc 5... Daca asta este cazul tau, atunci presiunea pe cei 2 dinti in care se prinde lucrarea este foarte mare si e foresc sa nu reziste si sa se clatine. Ar trebui sa mergi la dentist sa iti dea un sfat, însă daca se misca înseamnă ca ar cam trebui scoasa si pus implant, eventual aditie os.