| PaulRaduuu a întrebat:

Aseara mi am imbracat 6 masele si mi am pus inca 2 masele unde aveam lipsa. Faza este urmatoarea, mi s-a umflat extrem de putin falca dreapta, simt cum 2 masele imi ating falca in interior putin. Aveti idee daca cu timpul se va dezumfla? Si inca o problema este ca nu prea pot sa mananc pe ele, ma cam doare putin. Este prima oara cand mi am imbracat maselele. Cu timpul se va duce durerea asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Alexxxaa1010 a răspuns:

NU VREAU sa te panichez, dar exact aceeasi problema o avea o cunostinta... si. Dumnezeu s-o ierte sad. Ea si-a imbracat o singura masea, a avut aceeasi problema, durere de gingie si chiar pana in obraz, deranj, nu putea manca pe ea, era foarte sensibila. Asta exact la o zi dupa interventie. A stat 2 zile inchisa in casa, iar a treia zi cand a mers cineva la ea, n-a raspuns la usa, la telefon nici pe atat, iar pe Facebook n-a fost activa de 20 de ore. A anuntat autoritatile, au spart usa,iar fata era moarta. In patul sau din camera. La autopsie au realizat ca dupa interventie,fetei i s-a facut puroi,a facut septicemie si bineinteles, infectia i-a ajuns la creier. Crede-ma, e foarte periculos. Mai ales ca maseaua iti este in gura,gura pe chip, chipul face parte din cap. Intelegi tu ce vreau sa zic, e aproape de creier. O infectie netratata poate aduce decesul.
In mod normal, nu raspund la intrebari care necesita ajutor de specialitate, dar cazul tau seamana prea bine cu cel al fetei si iti recomand sa mergi la medic, sa fii sigur ca totul decurge cum trebuie.
Cateodata nici ei nu-si dau seama ca nu e ceva ok si spun ca, de fapt, e normal sa fie umflat, dar sa stii ca nu tot timpul o umflatura, mai ales o infectie, e ceva banal. Chiar nu te poti juca cu asa ceva.