| Girly97 a întrebat:

Aveti idee cam peste cati ani medicina va fi suficient de avansata incat ca medicii sa poata sa indeparteze cicatricile definitiv si sa aratam ca inainte? Cred ca voi apuca acest moment important pentru mine din moment ce sunt din anii 97'.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ca niciodata. Fiindca asta este metoda naturala a organismului de a vindeca. Si medicina nu ne poate transforma in roboti.
Pe de alta parte, niste cicatrici urate pot fi micsorate si corectate cu mare succes de catre chirurgii plasticieni de astazi: se rezeca cicatricea si se modeleaza o cicatrice frumoasa (doar o liniuta dreapta)

| Bondarel99 a răspuns:

Depinde de cicatrici. Chiar și cele foarte adânci pot fi ameliorate prin Injecții cu acid hialuronic/Botox sau diferite proceduri.
Dacă sunt cicatrici adânci pot fi eliminate prin dermabraziune sau peeling profunde, asta necesita spitalizare.
Iar dacă ai cicatrici nu foarte adânci merge și un peeling mediu.
Practic ca sa scapi de cicatrici trebuie sa înlături un strat suficient de gros de piele și apoi sa lași sa crească din nou.

| DovleacTurbat a răspuns:

Bani ai avea? Slabe sanse sa apuci.

| nitromonkey88 a răspuns:

E posibil ca asa ceva sa nu existe, sau daca va exista, sa nu fie 100% sigur, pentru ca ti-ai forta pielea sa faca ceva ce ea nu poate face.