| anonim_4396 a întrebat:

Medicii legisti se ocupa de medicina legala? Cu ce se ocupa medicina legala? Cati anii de studii trebuie sa ai sa practici medicina legala(exact)? Funda si multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicii legisti se ocupa cu medicina legala. Asta inseamna ca fac expertize medico-judiciare tuturor indivizilor care au fost supusi unor violente accidentale sau nu. Fac autopsii la pacientii care se suspecteaza o moarte din cauze nenaturale (crime, sinucideri, accidente de orice fel, intoxicatii, indivizi gasiti morti in conditii necunoscute, persoane care consuma droguri). De asemenea, examineaza victime vii ale agresiunilor, ale violurilor, ale accidentelor rutiere, ale malpraxisului medical, etc
Trebuie sa faci facultatea de medicina care dureaza 6 ani. Apoi trebuie sa dai examenul de rezidentiat si sa il iei printre primii din tara (sunt 1-3 pozturi pe an de medicina legala si se iau in primii 100-150, deci trebuie sa ai o medie extrem de mare ca sa fii intre primii la nivel national). Apoi vei fi rezident 4 ani si la sfarist, vei da un examen de medic specialist in urma caruia ajungi medic legist (daca il promovezi)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Brigaela):

Se cere si facultetea de drept.

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu, nu se cere, ca sa fii medic legist. Stiu asta fiindca si eu sunt medic, am prieteni (colegi de facultate) medici legisti si, chiar eu am vrut sa ma fac legist. Esti eronat informat, mai verifica o data.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Sarut mana, doamna Brigaela. Medicii legisti pot lucra si la morga sau nu? Conteaza media de Bacalaureat sau/si media claselor V-VIII? Ce materii trebuie sa stapanesti foarte bine? Multumesc anticipat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca la morga lucreaza legisti. Pana nu de mult se lua in calcul si nota de la Bac dar trebuie sa vezi pe anul cand dai edmitere ca se mai schimba lucrurile.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca lucreaza si la morga, asa cum am scris mai sus fac autopsii indivizilor care mor din cauze suspecte. Nu conteaza nici o medie, este examn de admitere, din biologie si fizica sau chimie la alegere, conteaza doar el. Din clasele 9-12 trebuie sa stapanesti la perfectiune chimia, biologia si fizica si cat mai bine gramatica limbii romane, engleza, latina, matematica si de preferat inca o limba straina. Apoi, in facultate vei face alte materii, la care trebuie sa excelezi la toate. Trebuie sa fii printre cei mai buni 50-70 de studenti la medicina din tara, ceea ce nu e deloc simplu, fiindca la medicina sunt multi studenti foarte buni.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Pai si daca dau adimterea si nu iau pot sa dau si la alta facultate, nu? Se pot face cursuri ca liceeni care vor sa dea la medicina, in special ramurile care lucreaza cu oamenii, vii sau mortii ca sa vad cu ce se mananca si daca rezista?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

La alta facultate in ce sens? Trebuie sa faci facultatea de medicina. Cu siguranta la stat, nu vei ajunge niciodata sa prinzi legala la rezidentiat daca faci o facultate de stat. Nu se fac astfel de cursuri, viata ne-a invatat ca absolventii de facultate rezista. iar facultatea ii cerne pe cei care nu rezista, in sensul ca in fiecare an abandoneaza 0, 5-1% facultatea, cei care nu rezista.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Adica, daca e prea mult pentru mine si nu tin pasul sa pot sa fac alta facultate in locul medicinei. Pai si daca studentul este bun dar nu rezista in cazul autopsiilor din cauza mirosurilor, a sangelui si matelor?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa faci alta facultate daca vrei sa te faci medic legist. daca nu conteaza ce vrei sa te faci, evident ca poti face alta facultate. Nu prea exista studenti la medicina care sa nu faca fata din cauza sangelui, mirosurilor, etc. Pana la urma, nu dau la medicina pipite si fitosi, e o facultate pentru oameni mai dintr-o bucata

22 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

ML este o institurie de stat care stabileste starea de sanatate sau cauza deceselor persoanelor agresate / accidentate / victime etc. Certificatele legale pe care le elibereaza sunt folosite in instante si politie. Pt a fi pregatit pentru o asemenea meserie ai nevoie de 2 facultati-medicina + drept.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Fii serios, de unde ai scos ca ai nevoie si de facultatea de drept?
Vinzi castraveti la gradinar, din cate stiu d-na Brigaela este medic legist si cadru universitar specializat in medicina legala.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fiica-mea tocmai are de ieri diploma de absolvire de medicina generala, ar fi ales ML dar se duce pe ortopedie ca a zis ca la ML se cere Dreptul. Nu vrb din imaginatie.

| Brigaela a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt anatomopatolog, nu legist, dar am cochetat cu ideea sa ma fac legist. Din pacate, eu am luat rezidentiatul a 308-a si cele doua locuri de legist din anul meu se terminasera pe la pozitia 120. Am insa un fost coleg de facultate legist si mai multi colegi care au facut rezidentiat integral sau partial pe medicina legala.

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Fiica ta te-a pacalit, din pacate. Fie nu se simte pregatita pentru legala, ortopedia este mult mai usor de luat la examenul de rezidentiat, fie pur si simplu nu s-a informat si preferat o minciunica aparent nevinovata. Uite o dovada: http://www.imlcj.ro/iml-cluj/concurs-post-vacant-medic-legist/
Se precizeaza clar ca este necesara doar diploma de medic.

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Uite si alte dovezi, cv-uri de medici legisti. Oberva ca nici unul nu a facut dreptul, desi prima doamna doctor a facut psihologia (de placere probabil).
http://www.umfiasi.ro/......ATRICE.pdf
http://expertlegist.ro/CV.aspx
http://www.umfcaroldavila.ro/......atalin.pdf
http://www.umf.ro/......0SORIN.pdf

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Brigaela):

Am un mincinos in casa dar fata in nici un caz, apoi nu eu aleg pentru ea si nu am impins-o niciodata pentru ca e motivata. Ar fi vrut f mult ML dar poate ca a vrut sa spuna in loc de -trebuie - ca - e indicat -. Sau poate a inteles ea gresit. Scuze de greseala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Inseamna ca are informatii eronate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Imi cer scuze, inseamna ca mi-am amintit gresit articolul din mai 2010 din ziarul Adevarul.

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai si ia o decizie care ii va schimba intreaga viata fara sa se intereseze nici un minut? Daca ar fi participat, in ultimul an de facultate, macar la un curs sau laborator de legala, ar fi aflat ce trebuie sa faca ca sa devina legist. In fine, nu este treaba mea, dar mi se parea mult mai logic sa fi mintit decat sa nu se fi informat, find o informatie extrem de simplu de aflat de catre un student la medicina.

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si nu, nu este deloc indicat, nici unul dintremarii profesori de legala din Romania nu are facultatea de drept. Este chiar nerecomandat sa o faca, va pierde timp invatand dreptul in loc sa investeasca acel timp in invatarea medicinii. Daca vrea cu adevarat sa faca medicina legala, ar fi o prostie sa faca si facultatea de drept.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc de interes. O sa vorbesc cu ea sa vad ce s-a intamplat. Sincer sunt mai multumit sa faca altceva desi alegerea e a ei. Am lucrat 8 ani in sanatate la administrativ si am avut de a face frecvent cu IML, morgile, laboratoarele de patologie si tot sistemul. Clar e ca interesul ei pentru ortopedie a fost clar si definitiv dinainte de ultimul an de studiu dupa ce vreo 3-4 ani a tinut-o cu ML. Stiu ca - Nu umbla dupa examene usoare, stiu ca o intereseaza ramura pentru ca ii place, stiu ca o intereseaza nivelul de plata pe domeniu. Cel mai important e ca vrea sa plece afara, nu a fost niciodata interesata sa profeseze in RO. Pot sa banui ca in tarile care o intereseaza pe ea sunt alte conditii pentru posturi decat in tara, plus ca zicea ca otopedia se cauta si e bine platita si afara.

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ortopedia se cauta mult in afara si este bine platita, cu conditia sa faci rezidentiatul acolo. daca face rezidentiatul aici, e mult mai prost platita, dar cautata. Daca face legala, nu va putea practica in afara Romaniei, evident, asta este clar de la inceput.