| Tourniquet a întrebat:

Aveti niste remedii impotriva unei vanatai? Am dat ieri cu palma pe parchet tare la dansuri, si ma doare rau in palma, am vanataie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Didw a răspuns:

Fataaaa; x nebuna mea; x
incearca sa pui apa rece. (mie asa imi trece)
date cu o crema (exista la farmacii chatterbox)
si stai linistita ca o sa treaca ea. kiss te pup!

4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Un unguent cu heparina(hepathrombin sau lioton gel)te-ar putea ajuta asta pentru vanataie. Durerea nu stiu cat de tare o calmeaza insa poti incerca.

| Cσσкiє a răspuns:

1. Ridicati zona invinetita, daca este posibil, daca nu incercati sa nu o miscati prea mult. Cu cat sangele se va inchega mai repede cu atat vanataia va disparea mai usor.
2. Aplicati comprese cu gheata timp de 30 de minute pentru o zi sau doua pentru a controla umflaturile ce insotesc vanataia.
3. Folositi lotiune sau crema de arnica pentru a grabi procesul de vindecare. Arnica este o planta ce poate fi aplicata pentru a stimula celulele albe din sange, care se ocupa de sangele inchegat.
4. Vorbiti cu medicul dvs pentru a lua un amestec homeopatic de arnica pe cale orala.
5. Evitati sa luati aspirina deoarece subtiaza sangele, astfel intarziind vindecarea. Eu am vânătaie pe suflet de la prietenuca ta, care vrea să mor... Nu ştiu cum se vindecă aia, în afară de psihiatru. Sănătate!

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Lasa ca trece laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea s-a lovit rau la picior, si sia facut o vanataie ingrozitoare si i s-a umflat rau freau sa stiu cum sa vindec acesta vanataie.