| VrRos05 a întrebat:

Aveți și voi ticul cu rosul buzelor?
Ce se intampla mai exact dacă le rozi încontinuu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am avut niciodata asa tic, dar am avut la generala un coleg mic si prostut care si le rodea tot timpul, si-l apuca plansul daca-l certam sa scoata degetele din gura.
Adultii care-si rod unghiile sunt si ei oameni cu probleme mentale.

| VrRos05 explică (pentru Violleta2022):

Rosul buzele vine atunci când vezi ceva ce tu nu ai, în cazul meu vad băieți de varsta mea care au iubite frumoase și nu ma pot oprii din rosul buzelor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VrRos05):

Se spune: "rosul degetelor" si "muscatul buzelor", fiindca buzele nu le poti roade, ci musca.

| VrRos05 explică (pentru Violleta2022):

Pielița de la buze se rupe

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de situatie, dar uneori fac si eu asta.

,, Un tic nervos care se manifesta in momente de stres si care iti afecteaza, fara indoiala, pielea buzelor. Ranile pe care ti le faci sunt expuse la inflamatii si infectii. In plus, sa iti musti buzele poate cauza aparitia fibroamelor care se indeparteaza doar prin interventii chirurgicale. Daca, in schimb, obisnuiesti sa iti umezesti buzele in mod constant, acest gest iti va face buzele sa fie si mai uscate. Primul pas pentru a scapa de aceste ticuri nervoase este sa fii constienta de ele, dupa care trebuie doar sa iti impui sa nu le mai repeti.'' sursa- https://www.ziaruldeiasi.ro/......43384.html

| ReddY25 a răspuns:

Uneori