| anonim_4396 a întrebat:

Aveti vreo idee de ce imi apar cicatrici spontane pe fata? De vreo cateva luni imi apar cate una la o luna sau ceva de genu.ar putea fi sclerodemie? o boala autoimuna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Depinde de sensibilitatea fiecaruia; de stilul de viata care include hrana, odihna, exercitii fizice, de consumul suficient de apa, de stres.
Cele mai multe probleme de sanatate apar atunci cand nu traim sanatos.
Dar si cele mai multe probleme de sanatate dispar atunci cand traim sanatos.
Evita carnea, laptele, ouale, branza. Consuma cereale (cum sunt cele de Sano Vita dar care nu au zahar mult in ele; zaharul slabeste sistemul imunitar, si la fel si mierea). Inlocuieste laptele de vaca cu cel de soia.
Daca e nevoie de grasimi si de omega3, atunci le iei pe toate din uleiuri(grasimi) vegetale. Cele animale nu sunt bune deloc. Consuma oleaginoase: nuci, migdale.
Este sezonul salatelor; caci pe caldura asta nu prea merge mancare prea consistenta.
Culca-te devreme; iar imediat cand te-ai trezit dimineata, sa bei 1-2 pahare de apa pe burta goala. Zilnic. Iar pana seara, la varsta ta (banuiesc ca esti adolescent) sa bei 1, 5 litri de apa; alt lichid nu se pune la socoteala. Trebuie sa fie apa.
Renunta la sucurile acidulate dar si la cele naturale -caci si acestea de pe urma au mult zahar. Consuma fructele ca atare. Sunt mai sanatoase asa decat facute suc.
Consuma numi paine neagra, integrala, si orice de felul acesta; cea alba e doar pentru porci, nu si pentru oameni.
Daca vei face astfel, nimic rau nu va ma mai aparea pe tine.

De asemeni increderea in Dumnezeu, in Tatal nostru ceresc, in purtarea Lui de grija, ne face mult mai mult bine decat ne-am putea imagina.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic si afli.

| anonimg a răspuns:

De acord cu doctorandus.
Cicatricile sunt doar urmele rănilor grave care s-au vindecat.
Nici vorbă de boala autoimuna la tine. Dar trebuie făcute investigații. Cât mai repede cu atât mai bine. Primul pas: medicul de familie.
Multă sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc.am fost, urmeaza sa imi fac niste analize.doamna doctor mi-a pus diagnostic sclerodermie dar cu suspiciune. cicatricile apar pur si simplu din senin.am observat ca si soarele are o legatura cu producerea lor. ideea e ca nu am avut nici o rana in locurile unde mi-a aparut cicatricile.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc o sa iau in considerare.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de sensibilitatea fiecaruia; de stilul de viata care include hrana, odihna, exercitii fizice, de consumul suficient de apa, de stres.
Cele mai multe probleme de sanatate apar atunci cand nu traim sanatos.
Dar si cele mai multe probleme de sanatate dispar atunci cand traim sanatos.
Evita carnea, laptele, ouale, branza. Consuma cereale (cum sunt cele de Sano Vita dar care nu au zahar mult in ele; zaharul slabeste sistemul imunitar, si la fel si mierea). Inlocuieste laptele de vaca cu cel de soia.
Daca e nevoie de grasimi si de omega3, atunci le iei pe toate din uleiuri(grasimi) vegetale. Cele animale nu sunt bune deloc. Consuma oleaginoase: nuci, migdale.
Este sezonul salatelor; caci pe caldura asta nu prea merge mancare prea consistenta.
Culca-te devreme; iar imediat cand te-ai trezit dimineata, sa bei 1-2 pahare de apa pe burta goala. Zilnic. Iar pana seara, la varsta ta (banuiesc ca esti adolescent) sa bei 1, 5 litri de apa; alt lichid nu se pune la socoteala. Trebuie sa fie apa.
Renunta la sucurile acidulate dar si la cele naturale -caci si acestea de pe urma au mult zahar. Consuma fructele ca atare. Sunt mai sanatoase asa decat facute suc.
Consuma numi paine neagra, integrala, si orice de felul acesta; cea alba e doar pentru porci, nu si pentru oameni.
Daca vei face astfel, nimic rau nu va ma mai aparea pe tine.

De asemeni increderea in Dumnezeu, in Tatal nostru ceresc, in purtarea Lui de grija, ne face mult mai mult bine decat ne-am putea imagina.