| Traficantadecorcodushe a întrebat:

Azi am aflat ceva...care pur si simplu m-a lasat cu gura cascata.
Prietena mea...are cancer la stomac. Fumeaza de 4 ani. dar nu e fumatoare inraita. Ea sustine ca nu e din cauza asta.Imi puteti spune si mie va rog frumos.care sunt cauzele cancerului la stomac? Multumesc anticipat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gyzzard ca si @legiuitoarea, cunosc perfect subiectul, l-am invatat pe de rost, parintii mei au murit anul trecut, amandoi, cancer, am ramas cu :subconstientul meu refuza sa creada ca cineva are cancer la varste tinere, am mancat anatomopatologie pe paine ca sa-i savez, imposibil.

11 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Dieta, factori genetic, expunerea la substante toxice cu efect oncogen, ulcerul gastric (risc mai mare daca e post infectie cu Helicobacter Pylori), operatii la stomac cu ditrugerea contnuitatii peretelui gastric (cu sau fara rezecare de perete gastric).
Fumatul si alcoolul sunt factori favorizanti pentru cancer.

@allinna: Cancerul gastric apare dupa varsta de 3-4 ani. E mai rar la tineri, dar nu e exclus. Analizele care se fac pentru a se pune diagnosticul de cancer se cheama "biopsie", si, in cazul in care testul e pozitiv, nu exista nici un dubiu ca ar putea fi gresit.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Fumatul creste riscul de aparitie al cancerului la stomac. Iti trimit cateva link-uri care te pot elucida. Multa sanatate prietenei tale!
http://www.ziaruldeiasi.ro/......ala~ni47of
http://www.sfatulmedicului.ro/......astric_787
http://www.terapii-naturiste.com/......stomac.htm
http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php

| alecs871 a răspuns:

Evitarea meselor importante din zi ar putea fi, dar asta nu ced ca de la varsta asta (sau poate fuma pe stomacul gol, lua prima mancare din zi pe la pranz) dar toate astea se transorfma intai in ulcer si dupa in cancer, dar...

| Brotacelu a răspuns:

@Legiuitoarea si @alllinna imi pare rau pentru cele intamplate... dumnezeu sa ii odihneasca in pace

@Traficantadecorcoduse, totusi cred ca este prea devreme pentru prietena ta, cauzele fiind multimle pentru a face cancer la stomac, eu stiam ca primele 2 tipuri de cancer care apar din cauza fumatului sunt cel de plamani si cel bucal[sau cam asa ceva]

Pai la partea de depistare cancer, romanii sunt experti la depistatul tarziu al cancerului, lucru confirmat de @Legiuitoarea si de mine in cele ce urmeaza.
Tata a murit acum 6 ani[29. 06. 2004, 41 de ani], motivul?
pai in `90 a fost suspect de leucemie [la varsa aia... 26 de ani, sa vedeti si voi dobitoci, leucemia apare cand e copil, nu atunci] si a trebuit sa se trateze pana in `95 cand la un control un doctor l-a vazut ca nu poate sa se incalte la dreptu decat punandu-l peste stangu [picior peste picior] si i-a zis sa duca neaparat la tomograf la Bucuresti... unde a fost descoperit cu tumoare la cap in stadiu avansat.
Ca sa nu ma spun cate milioane la vremea aia au costat operatiile
-prima in `95... 30 de mil
- in 2000... 30 de mil
-2003... 40-50 de mil
Deci, doctoi sunt de rahat, ciubucari si se uita cu scarba la tine.

Sa aduca din afara doctori ca sunt mai constiinciosi, cred.

| carla2009carla a răspuns:

Buna, imi pare foarte rau de ce ti se intampla, cred ca este foarte bine sa intri pe google-cauzela cancerului la stomac, dar cel mai bine e sa isi faca cat mai multe analize la diferiti doctori. Unul singur se poate insela, mie mi s-a intamplat sa incurce analizele. Dar este adevarat ca fumatul poate duce la cancer.multa sanatate va doresc.

| Traficantadecorcodushe explică:

cryingMultumesc pentru toate raspunsurile. Nici nu-i pasa de viata ei... Ce as putea face ca prietena.cum sa o ajut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa repete analizele, nu cred ca la o varsta asa de tanara poate sa aiba asa ceva, poate sa fie un polip, cauzele cancerului la stomac pot fi multe, sunt pe net, nu scriu aici pentru ca este mult de scris, google "cancer la stomac " serch.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Doamne, ce destin crud!
Dacă s-ar ştii cu exactitate ce anume determină formele de cancer implicit ar fi şi un tratament care să nu lasă omul doborât de această cruntă boală.
Şi mama mea a murit tot de cancer, pe 13. 11. 2009.
Au ieşit analizele bune şi am depistat boala în fază terminală, lumea mea este glaciară fără ea.
La Fundeni numai ciubucari, este cunoscut ca spitalul morţii deoarece mor foarte mulţi oameni acolo.
Investigaţii amănunţite, biopsie şi poate o intervenţie chirurgicală poate să-i prelungească viaţa, un tratament paleativ.
Cancerul la ora actuală nu se uită la vârstă, sex, se instalează şi până nu te curăţă nu se lasă, este nemilos.
Avem cu ce ne mândri: ocupăm locul 1 în lume la numărul mare de persoane cu cancer (toate formele şi fazele lui) şi asta din cauza pricepuţilor şi deştepţilor de doctori din România. Ai ajuns pe mâna lor, eşti condamnat direct la pierderea luptei cu viaţa!
Sănătate maximă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@brotacelu - multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Mulțumesc pentru stupid, dar am spus un adevăr și pot proba și cu documentație, nu mai fiți ironici, situația vă depășește și nici nu vă omorâți prea tare să vă dați, întâmplător meserie și interesul obligat de natura muncii medicale. RUȘINE, doctorilor.
Mulțumesc și eu, @brotacelu alături de @alllinna.
Dacă vreo dată în viața asta aș avea șansa să fac o lege, asta ar fi una specială pentru medici și tot ce cuprinde sistemul sanitar, la cea mai mică abatere, afară și fără posibilitatea să mai lucreze în domeniul medical. Meritați foarte aspru sancționați, cu posibilitatea închisorii pe viață.
Pa, pa.