| B0rnC0nfuseed a întrebat:

Hey.Am 15 ani.Vara asta mama a aflat ca prietena mea cea mai buna fumeaza si o vreme nu ma mai lasat cu ea pana cand a chemat o la noi,a vorbit cu ea,a inteles ca e o fata buna si ne a lasat sa ne continuam prietenia, mama a intrebat-o daca eu fumez si a spus ca nu, chiar daca eu fumam.Acum 4 zile a aflat mama, dintr un mesaj de pe telefonul meu,nu specifica exact ca fumez mesajul,dar ea era sigura si cand m-a intrebat primea mea reactie a fost negarea,mi a zis sa i recunosc ca nu se intampla nimic,pana la urma am recunoscut,a facut urat, mi a luat televizorul, calculatorul, telefonul...nu ma mai lasa cu cea mai buna prietena zicand ca ea "mi a pus tigara n gura" avand in vedere ca a aflat vara asta ca fumeaza se leaga aiurea de toti colegii mei, nu mai imi da bani si vorbeste foarte urat. Spune ca e cea mai mare greseala pe care am facut o pana acum.Ce sa fac sa o linistesc sa nu mai faca crize, chiar sa si inteleaga?

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca ar trebui sa astepti o perioada pana se linisteste. Daca o vei minti si ii vei spune ca te-ai lasat si afla apoi, din nou, ca ai mintit-o probabil ca va face mult mai rau, decat acum. Cred ca cel mai bine astepti pana va digera situatia si se va mai calma. Oricum probabil ca nu va fi multumita de lucrul asta (personal, o inteleg), dar probabil nu va mai fi asa de exagerata, dupa o perioada.

| StefanMV a răspuns:

In primul rand, mama ta e genul de persoana "exagerata" care considera ca orice greseala trebuie aspru pedepsita.
In al doilea rand, e naspa rau si ar trebui sa o faci sa creada ca nu mai fumezi, insa asta ar dura destul de mult asa ca m-am gandit la alta idee. Vorbeste cu persoane apropiate ei si convingele sa ii spuna ca a exagerat si sa iti mai dea o sansa pentru ca totusi e mama ta. Daca ii spun asta mai multe persoane exita posibilitatea sa inteleaga sau sa se ambitioneze mai rau...merita incercat doar ca trebuie sa ai grija sa nu creada ca te-ai rugat de acele persoane sa vorbeasca cu ea pentru ca se va enerva mai rau crezand ca o faci de ras. pfff. dupa ce revine la normal te rog sa imi spui si mie metoda folosita si cat timp a durat ..bafta!

| B0rnC0nfuseed explică:

Scuze daca sunt greseli. :-]

| JoeAlb a răspuns:

Fii si tu dura, dar intr-un mod pasiv. Descurca-te si fara televizorul ei si fara telefonul ei si fara banii ei si fumeaza in continuare daca asta simti. Parintii trebuie sa se invete cu multe lucruri. Daca o sa lasi situatia sa degenereze, vei avea pe viitor mai multe certuri cu ea.