| silviuvisan123 a întrebat:

Azi am fost și am făcut ecografie abdominala că am crezut că am apendicita și a zis să stau liniștit că sigur nu am dar când am venit acasă ma înțepat rău acolo în partea dreaptă mă mai lasă mă înțepă nu știu ce să fac dati-mi o soluție va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un medic te-a examinat si fizic sau doar ai facut ecografie abdominala?
nu sunt gigi contra dar pentru a pune un diagnostic precis in ceea ce inseamna apendicita este nevoie cumulativ de mai multe lucruri, examinarea fizica ramen baza si chiar mai multe tipuri de teste imagistice : ecografie, Imagistica prin rezonanta magnetica (IRM sau RMN)

"Cel mai frecvent, medicul poate pune diagnosticul de apendicita acuta pe baza simptomelor, a istoricului medical si pe examinarea fizica a pacientului. Pot fi insa necesare pentru diagnostic si investigatii de tipul analizelor de sange si urina, examinarea ecografica, radiologica sau imagistica prin rezonanta magnetica (IRM). Aceste investigatii sunt necesare pentru orientarea diagnosticului, implicit pentru diferentierea de alte afectiuni cu simptome asemanatoare."

La fel de bine s-ar putea sa nu ai apendicita ci cu totul altceva!
daca medicul /medicii au spus ca nu ai, atunci cine sunt eu sa spun ca ai!

| gabicoo a răspuns:

Cumpără NoSpa de la farmacie.

| silviuvisan123 explică (pentru gabicoo):

Și cu ce mă poate ajuta?

| Lukasssz a răspuns (pentru silviuvisan123):

Te va lasa durerea

| Lukasssz a răspuns:

S-ar putea sa ai colon iritabil(am si eu si crede-ma nu e deloc placut), ce alte simptome mai ai? Alte probleme are putea fi :, bila lenesa, ficat gras, ulcer peptic.

| silviuvisan123 explică (pentru Lukasssz):

Dacă m-am stircat la stomac poate fi și de la asta?

| ioana748 a răspuns:

Da, Simpatic are dreptate.
Pot fi alte probleme. Cu bila, cu rinichii, hernie, colon iritabil, s-a.
Cred ca trebuie sa ajungi iar la urgenta si sa le spui ca ai vrea un diagnostic totusi.
Sau la medicul de familie care sa te îndrume catre medici specialiști.
Acum in afara de supozitor cu diclofenac, ceai de anghinare si comprese calde sau o sticla cu apa calda, chiar nu vad ce ai putea face.
Cred ca medicul de familie te poate îndruma spre investigațiile necesare.
Multa sanatate,

| silviuvisan123 explică (pentru ioana748):

Pai la ecografie mi-a zis că la burtă nu am nimic

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Are boala lu calache laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru silviuvisan123):

''Pai la ecografie mi-a zis că la burtă nu am nimic'' Da, ai dreptate, cred ca de la picior e problema, al treilea picior.

| ioana748 a răspuns (pentru silviuvisan123):

Ok, doctorul de familie trebuie sa stie ce investigații trebuie sa mai faci.
Rinichi sau altele.
Poate gasesti un doctor totusi ca ceilalți...sa ma ierte Dumnezeu.
Lasi omul sa plece cu dureri.
Multa sanatate,

| silviuvisan123 explică (pentru ioana748):

Tocmai asta este chestia și medicul de familie ma palpat și a zis că nu e apendicita

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

laughing Of, poate l doare saracu om.

| silviuvisan123 explică (pentru ioana748):

Nu înțeleg ce ar fi de ras din toată chestia asta

| ioana748 a răspuns (pentru silviuvisan123):

Da,inteleg, dar durerea vine de undeva.
Si cum ti am spus toti, trebuie sa faci si alte investigații.
Ca de aia sunt doctori sa ti gaseasca problema, sa ti puna un diagnostic.

| silviuvisan123 explică (pentru ioana748):

Am înțeles momentan mau lăsat durerile deci presupun că dacă era apendicita ceea ce eu am crezut inițial bănuiesc că nu mă lasa durerea

| Lupică27 a răspuns (pentru silviuvisan123):

Mai glumim si noi vericule, nu te supara, vezi ca ti-am dat si raspunsuri serioase.

| ioana748 a răspuns (pentru silviuvisan123):

Poate fi colon iritabil. Trebuie sa nu bei cu acid, sa eviti condimente, sa bei lichide multe, apa si fa si un ceai de tei.

| Lupică27 a răspuns:

Colon iritabil. Scaunul cum e? Cu pateul cum a zis ca stai? fierea?

| Lupică27 a răspuns:

Daca e o intepaura care persista si nu cedeaza la nimic, mergi la un medic specialist pentru o colonoscopie e posibil sa fie vreun polip.

| Negroo a răspuns:

Mai mergi o data lamedic. Cat mai repede.

| silviuvisan123 explică (pentru Negroo):

Am fost la 3 medici la câți Medici să mă mai duc să își de-a seama dacă am o apeticita?