| paltaneaioana a întrebat:

Azi cand alergam am cazut si m-am julit la genunchi... Ma doare genunghiul destul de tare dar nu e nimic rupt deoarece pot sa il misc... Nu vreau sa merg la doctor deoarece am un concurs important peste cateva zile si nu imi permit sa mi-l puna in ghips... Ce pot sa fac sa nu ma mai doara si ce am patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca nu s-a umflat, cumpara un gel antinflamator si te dai cu el, dupa ce termini acel concurs si daca durerea persita, ar fi indicat sa te vada macar medicul de familie. eventual poti cumpara si o fasa elastica.
O zi buna happy

1 răspuns:
| Armenianeek a răspuns:

Dacă e julitură (s-a dus o mare parte din stratul superficial de piele și curge sânge) se rezolvă în scurt timp cu cremă de gălbenele sau betadină la sticluță, de ce ar fi nevoie de ghips? Dacă te-ai exprimat greșit e posibil să fie o entorsă din moment ce îl poți mișca. Pune-ți o fașă elastică și dă-te cu un gel, eventual fă-ți din când în când un masaj ușor.
Te sfătuiesc să mergi totuși la un doctor, e posibil să se agraveze.