| edc a întrebat:

Azi imi este prima zi de stop, de azi voi incepe sa iau anticonceptionalele Novynette. Intrebarea mea este daca iau anticonceptionale (21 de zile si 7 zile pauza) in acele 21 de zile iubitul meu se poate termina in mine fara vreun risc? big grin

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă începi administrarea AC din PRIMA zi de menstruaţie, atunci efectul contraceptiv intervine chiar din acea zi!

Deci, iubitul POATE ejacula intravaginal ORICÂND, de acum înainte ( pe perioada tratamentului ) : în cele 21 de zile şi în perioada de pauză.

Vezi informaţii suplimentare în Prospectul de la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/novynette

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns (pentru bursuc001):

Bursuc te mănânc. Chiar dacă începe din prima zi e indicat să folosească o altă metodă contraceptivă suplimentară 7 zile nu de altceva dar nu tiate organismele reacționează la fel happy
Oricum răspunsul tău este perfect happy exact cum îmi place mie.
Eu nu pot să pricep un lucru, oricum dacă administrează din prima zi... nu are cum să facă sex, nu de altceva dar e pe ciclu... În țelegi ce spun eu happy

| edc explică (pentru Azµre):

Multumesc mult... imi pare rau ca nu iti mai pot da funda... sincer o meritai. Dupa aceste 7 zile se poate termina? big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

De acord cu tine!

Doar că, ceea ce am precizat eu mai sus era ceea ce "spune" Prospectul...

Evident că fiecare organism reacţionează altfel şi că nu este indicat să facă sex "pe ciclu".

Tocmai pe asta se bazează şi aceste "firme" care produc AC : chiar dacă se face sex pe ciclu, se mizează pe faptul că este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ şi coroborat cu faptul că pastila îşi face ( chiar parţial ) efectul, rezultă o contracepţie din PRIMA zi.

O zi frumoasă.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ți-a spus medicul care ți le-a prescis?
Ai grijă cu ele, sunt sintetice și îți atacă ficatul.
Pa, pa.

| edc explică (pentru Legiuitoarea):

Medicul mi le-a recomandat... dar nu a pomenit nimic de faptul ca este interzis sau nu ca el sa termine inauntru... straight face

| Azµre a răspuns (pentru edc):

Mai i-a pe lângă și un hepatoprotect, fie el liv52 sau alt hepatoprotect, nu contează. Asta ca să protejezi ficatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cere sfatul unui medic, nu aici!
Te pup!

| AndyLavy a răspuns:

Da. scrie si pe prospect, din cate stiu. esti protejata tot timpul daca le iei cum trebuie. eu folosesc anticonc de 3 ani si nu am avut probleme.
daca sunt administrate cum trebuie nu ar trebui sa apara nicio problema.
citeste totusi prospectul, macar o data. acolo ai raspuns la orice posibila intrebare despre anticonceptionale.

| AndyLavy a răspuns:

Dar daca azi este prima zi in care iei asa ceva, asteapta cel putin 7 zile, inainte de a face neprotejat.

| RCristofor a răspuns:

Buna, sunt 99% sanse sa nu ramai si 1% sanse sa ramai. Tu alegi. Sper ca ti-am fost de ajutor, o zi buna.

| Angelaaa a răspuns:

Odata ce iei antibiotice esti protejata. In cuvinte mai sarace, cum mi-a explicat mie o doctorita incerc sa iti zic si tie. In momentul cand incepi sa iei anticonceptionale intr-un fel ovarele tale vin "blocate" gen sunt ca intr-un glob de sticla, nu se poate intra acolo. Deci daca prietenul tau termina in tine nu ramai insarcinata, sansa de 1% mi se pare chiar imposibila, dar e posibila daca nu le iei la aceiasi ora si in fiecare zi si nu uita daca ai sarit o pastila ce sa faci tongue