| Cbc a întrebat:

Am si eu o problema
Eram in cele 7 zile de pauza de dupa prima serie de anticonceptionale, Diane.
Menstruatia nu mi-a venit in a8a zi asa cum se presupune ca trebuie,ci mai devreme.
Incep sa iau anticonceptionalele, fiind prima zi a menstruatiei sau astept pana se termina pauza de 7 zile?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Menstruaţia NU trebuie să vină în a 8-a zi ( aşa cum ai crezut tu )!
NU mai este valabil calculul cu "metoda calendatului" şi durata CM se REDUCE la aproximativ 24 de zile ( 21 de zile cât iei tabletele + vreo 3 zile până vine menstra )!

În general, menstruaţia apare în a 2/3-a zi de pauză :)
Iar a 2-a cutie/folie de AC se începe FIX în a 8-a zi de pauză ( deci, la terminarea celor 7 zile de pauză )!

"3. Cum să utilizaţi Diane-35
Utilizaţi întotdeauna Diane-35 exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Folia de Diane-35 conţine 21 de drajeuri. Pe folie, fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie utilizat drajeul. Luați drajeul la aproximativ aceeaşi oră în fiecare zi, cu puţin lichid, dacă este necesar. Urmaţi în continuare direcţia indicată de săgeți până ce toate cele 21de drajeuri au fost utilizate. În următoarele 7 zile nu utilizaţi nici un drajeu. Menstruaţia (sângerarea de întrerupere) trebuie să înceapă în timpul acestor 7 zile de pauză. De obicei, va începe în ziua 2-3 de la ultimul drajeu Diane-35. Începeţi următoarea folie în a opta zi, chiar dacă sângerarea continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna o nouă folie în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere va începe în aceeaşi zi, în fiecare lună.
Când puteți începe prima folie de Diane-35
- În cazul în care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal în ultima lună
Începeţi utilizarea Diane-35 în prima zi a ciclului menstrual, considerată a fi prima zi de sângerare. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă a săptămânii. De exemplu, dacă menstruaţia începe vineri, utilizaţi drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmaţi zilele în ordinea lor. Diane-35 va acţiona imediat, nu este necesar să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......07.03.pdf

Toate cele bune.

| Hαppiηеss a răspuns:

Menstruatia nu trebuie sa iti vina in cea de-a 8 zi. Menstruatia iti vine in pauza de 7 zile, cam in cea de a 2-3 a zi.
In cea de-a a 8 a incepi urmatorul blister chiar daca sangerarea nu s-a oprit.
Citeste cu atentie prospectul.

| StefanChriss a răspuns:

Trebuie sa astepti, si in prima luna e mai greu, pana ti se stabilizeaza laughing Oricum pentru mai multe indicatii viziteaza un cabinet de planning familial.

| FANUUU a răspuns:

Asteapta sa iti treaca menstruatia, apoi ia pastile.