| Steft1 a întrebat:

Azi la fotbal am fost călcat pe picior. Degetul mare este foarte umflat și nu pot calcă, ce fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este recomandat sa pui gheata pe acea zona, cum faci asta? pui gheata intr-un prosop sau ceva steril si tii acolo pe umflatura dar nu cu orele! cateva minute tii, apoi iei, iar mai tii iar mai iei
apoi cum au scris colegii iei si un atiinflamator oral dar aplici si o creme (unguent) contra "reumatismului" sunt 1000 de tipuri in farmacie, genul diclofenac crema de exemplu asta este mai ieftina poti lua si ceva mai scump!
daca durerea persista si se intensifica, este recomandat sa te vada un medic, desi eu nu cred ca vorbim de o fisura a acelui deget insa nu se stie!

| Violleta2022 a răspuns:

Iei o pauza de la fotbal de 1-2 luni, pana se vindeca degetul si poti din nou sa alergi!
Pui punga de gheata sa se dezumfle si weekendul asta stai in casa cu piciorul ridicat, taman bine sa te odihnesti.

| Lukasssz a răspuns:

Este important să acorzi atenție imediată unui deget umflat și dureros ca urmare a unui accident sau traume. Iată câteva pași pe care îi poți urma pentru a trata un deget umflat după ce ai fost călcat pe el în timpul unei activități sportive:
Oprește Activitatea: Dacă simți durere și umflătură, este recomandat să încetezi activitatea imediat pentru a evita deteriorarea suplimentară a degetului.
Repauz și Imediata Elevare a Degetului: Odihnește degetul și ridică-l deasupra nivelului inimii pentru a reduce umflătura. Acest lucru ajută la scurgerea fluidelor și reducerea inflamației.
Comprimă Rece: Poți aplica o compresă rece sau un pachet de gheață înfășurat într-un prosop înspre deget pentru a reduce umflătura și a calma durerea. Nu aplica gheață direct pe piele pentru a evita arsurile.
Compresie și Înălțare: Poți bandaja ușor degetul pentru a oferi suport și compresie, însă asigură-te că nu aplici o presiune prea mare care să împiedice circulația sângelui.
Consultă un Medic: Dacă durerea și umflătura persistă sau degetul pare grav afectat (decolorat, imobil), este recomandat să consulți un medic sau să mergi la camera de urgență pentru evaluare și tratament adecvat.
Este important să nu ignori o rană sau o traumă la nivelul degetului, deoarece un tratament prompt poate preveni complicații ulterioare și poate asigura vindecarea corectă a leziunii. Menține degetul odihnit, aplică metode de reducere a umflăturii și solicită ajutor medical dacă este necesar. Sănătatea și vindecarea ta sunt prioritare.

| ioana748 a răspuns:

Mergi la medic, o radiografie nu strica.
Comprese reci cu apa rece si otet.
Antiinflamator, oral si supozitor ar fi binevenit.
De fesa elastica cu diclofenac unguent probabil stii deja.
Sanatate,

| SuNaM a răspuns:

Pai, daca este doar umflat este cat de cat ok. Ai ce se numeste o contuzie( o lovitura). Gheata rece aplicata pe el schimbata de cate ori e nevoie si pentru durere ia un diclofenac unguent. Daca cumva este si umflat si are vanatai, este posibil sa ai o fractura si asta insemna ghips. Daca in 2 zile nu incepe sa se dezumfle, ai semne de ingrijorare. Dar sfatul meu este sa mergi la spital oricum ca nu te costa nimic si nu iti face nimeni nimic. Doar o radiografie si iti spune exact doctorul ce ai pentru. a te reface cat mai repede sa poti sa intrii iar pe teren!

Răspuns utilizator avertizat