| deea89_9851 a întrebat:

Azi ma muscat un caine, fara sa ii fac nimic...era mare cainele.In timp ce ma musca am ridicat piciorul si l-am speriat asa ca a fugit.Normal cainele este foarte dragut dar acum nu stiu de ce ma muscat de picior.Nu prea mai pot sa merg acum.Credeti ca ar trebui sa fac vaccin?
Multumesc!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnicornulFericit a răspuns:

Buna,
Te sfatuiesc sa intrebi proprietarul daca cainele avea virusul turbari sau nu. Daca da fugi si fa vacin dar daca nu tot cred ca ar trebui sa faci un vacin pentru. siguranta, poate ai contactat un virus vorbeste cu parintii tai despre asta. Inca odata te sfatuiesc sa faci vacin dar e numai decizia ta eu ti-am dat un sfat. Vorbeste cu parinti tai repede ei stiu mai bine ca mine si ca orcine altcineva.
Sper ca ti-am fost de folos, te rog da-mi funda.

15 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cred ca trebuie sa te duci la doctor. neaparat.

| Bubu a răspuns:

Si eu am fost muscata d un caine si am fost la spital sa fac vaccin antirabicwinking asa se numeste. Bine ar fi sa te duci si u daca nu e asa gravwinking se poate infecta

| Aiwendil a răspuns:

Si eu am fost muscata de caine saptamana asta si inca sunt. Du-te repede la medic. Fa-ti vaccin. Poate nu e grava muscatura, dar poate cainele era turbat.
Bye!

| Byclick a răspuns:

Cainele putea fi turbat din moment ce te-a muscat fara nici un motiv, du-te la doctor.

| alexbrada a răspuns:

Pasul 1) du-te la doctor, fa-ti vaccin antitetanos si anti rabie
pasul2) refa-te asa incat sa poti merge normal si sa poti alerga
pasul 3) du-te la magazinul Husqvarna si cumpara o drujba(preferabil cu lama lunga si pem benzina)
pasul 4) Da-l naibii de caine dragut si du-te si testeaza drujba nou cumparata pe coada&picioarele lui

Ai sa vezi ca te vei simti infinit mai bine

| Cristary a răspuns:

Normal! Du-te la doctor, sau cheama-l, pentru ca este posibil sa iei boala rabie, si trebuie sa-ti faca vaccin antirabic. Succes!

| Marijuana a răspuns:

Cam da...nu se stie ce ti se poate intampla. O vizita la medic e bine venita oricand:*.

| robby212 a răspuns:

Asculta, si pe mine m-a muscat, ca i-am tras de vreo doua ori, asa cate putin de mancare, si el manca, cand am tras prima data s-a uitat la mine, iar a doma a latrat si a sarit la mine, si m-a aruncat jos eram cu bunica, a sunaat, nu la ambulkanta, pe fata ei, pe matusimia si de pe telefonul meu ea e un fel de asistenta si farmacista, m-a dus cu copilu lui nasul lui fratemiu, pana la urgente, o zis ca vor sa ma trimita la chirurgie, dar m-a preluat doamna doctor erau patru, una a zis mami ca n-are toate chestile -n plasa, asa, mi-a dezinfecta, a, si eu acasa mi-am pus spirt, a vrut buni sa-mi mai pauna ceva, dar i-am zis sa nu, si buni a zis mai bine sa nu punem ca poate nu e buna, cum ziceam m-a pus intr-un pat, am crezut ca ma interneaza, mai era o batrinaia mai nu foarte batrana avea o patura pe ea, au intrebat-o, daca nu mai vrea o patura, sau sub ea, nu, ea a zis ca avea era chestia aia de pe pat, m-a dus in alta camera eram in slapi, a zis sa nu ma descalt, ar eu n-am inteles, si am vrut, apoi mi-a zis iar a pus niste tintura, arata ca topingul de ciocolata si m-a pansat, apoi a venit si mami, am fost mai inainte pe la ea cainele m-a muscat pe la 6 7, 18:00 19:00, alaltaieri, n-a avut cnp ca am plecat cu ea(bunicamea) si cu fratemiu, mi-a facut un vaccin, nu m-a intrebat ce am pus mai inainte, m-a intrebat doar mami, atunci o asistenta mi-a dat un vaccin, bunica a tot zis ca e antititanus, dar cea care mi-la facut a zis ca e vaccin, deci era vaccin, o zis aia ca n-o sa ma doara, dupa aceea a zis ca e putin rece cae e la frigider doctorita era mai grasa, dar mie mi-a facut o asistenta, mi-a zis sa vin a doua zi intre 3 si 10, 13:00 22:00, am fost, si tot asa m-a pansat, ieri mi-a spus ca sambata sa nu umblu la el, si duminica sa ma duc la control, la cate vreau eu, s maine o sa ma duc, am uitat aia batrinica, in prima zi, atunci, cand am iesit era adormita, parca moarta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa-ti anunti parintii si sa-ti ofere ajutor cit de mic, iar apoi sa te duci la doctor, tine minte sanatatea e cea mai principala din viata asa ca grabeste-te, vindecare cit mai curinda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor cat mai repede si vaccineazate! poti lua o boala foarte grava! SucCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor cat mai repede posibil.Cum sa stai asa? [-x doamne...

Lleylla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da chiar trebuie sa te duci! orice muscatura de caine este grava indiferent cat de dragut ar fi. si eu am patit-o chiar astazi cand mergeam la scoala. DUTE LA MEDIC!

| MihaelaStyles a răspuns:

Salut si eu am fost muscata de un maidanez din spatele blocului saptamana asta. Si m-am dus la spital, mi-a facut un antitetanus, un anti rabic si acum mai am de facut inca patru anti rabicuri plus inca un sirop "Augmentin". Imi fine parerea mea este sa te duci la doctor neaparat ca poate cainele era turbat si sa nu turbezi.

| bogdy2009 a răspuns:

Daca e adanca da cu rivanol/spirt dezifecteaza si du-te la un medic sa vezi ce e de facut

| Chnss a răspuns:

DA! Du-te cat mai repede! Si eu am patit-o tot asa si am facut vaccinuri pentru anti-rabie! Eu zic sa te duci...Bafta!