| vodka020202020 a întrebat:

Am febră 39, 3 tuse uscată, frisoane și nu mai trece am luat și pastile, ce medicamente aș putea lua? Ceva mai bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Prima grijă este să scazi febra. Dacă nu funcționează compresele cu apă și oțet (atenție, APĂ și oțet, o treime oțet, două treimi apă), atunci în aceeași soluție de oțet cu apă înmoi două batiste sau prosopele mai mici și le bagi la subrațe. Le schimbi periodic, când se încălzesc. Mai au efect și șosetele înmuiate în soluția de oțet, trase pe picioare.
Ceai - 2 pliculețe de mușețel, 1 de echinaceea, 1 de salcie, 2-3 nuci spălate și sparte, cu tot cu coajă, o jumătate de lămâie și o jumătate de ceapă, cu tot cu coajă. Fiert totul în două căni de apă, la foc mic.
Apă fierbinte la picioare, cu doi-trei pumni de sare de sac.
Fervex, Coldrex sau altele de genul, de trei ori pe zi.
Paracetamolul afectează ficatul, luat în doze mari, deci unul la șase ore ajunge. Aspirina afectează stomacul, în doze mari, deci una la 6 ore e suficient.
Sănătate multă!

| randomuser009 a răspuns (pentru adryang78):

Nu e bine sa ia si coldrex, si paracetamol. Coldrex contine 500-1000mg paracetamol, 1000mg e doza care se ia la 6 ore. Aici e fie fie.

| adryang78 a răspuns (pentru randomuser009):

La 39.3 febră, îi trebuie doză de șoc. În funcție de rezistența corpului, este la un pas de a face convulsii. De-asta spuneam că prima grijă este să scadă febra. Împachetările cu soluție de oțet și Paracetamolul sunt cele mai eficiente antitermice.

| randomuser009 a răspuns (pentru adryang78):

Eu nu i-am spus sa nu ia paracetamol(in loc sa depaseasca doza, sau, mai bine sa inlocuiasca surplusul cu alt medicament,), dar daca ia si paracetamol pastile si theraflu si fervex si coldrex, toate contin paracetamol(si oricum ar lua, medicamentul are nevoie de 30 min o ora sa devina activa, in fucntie de persoana, daca ar lua o doza prea mare sau prea mica nu ar stii, decat peste cam o ora, absorbtia, metabolizarea si distributia in organism).: theraflu: 500, 650, 1000 mg in functie de care theraflu vorbim, coldrex doze de 500, 750mg paracetamol etc. in fucntie de cutie, doar citesti cutia online si aia vezi, fervex la fel, am vazut cu 500, 1000mg doza, deci doar pui un plic din alea 3 medicamente ai paracetamol, cat 1 2 pastile, practic daca ia si si ajunge la 1500 2000 mg paracetamol in functie de care coldrex, fervex si theraflu vorbim, la 2000mg e dublul dozei(nu e dapasire mica daca dublezi doza e medicament).
Crede ma in aceste situatii, mai bine inlocuieste surplusul de paracetamol cu ibuprofen sau algocalmin, decat sa ia o doza peste 1000mg la 6 ore de paracetamol(mai bine ia paracetamol 1000 mg, si 200-400 mg ibuprofen(ibufen, nurofen, ibalgin, ibucalmin, brufen, etc. exista si un medicament combifexin care contine 200mg ibuprofen 500mg paracetamol, si la fiecare medicament poate merge pana la doza deci ar putea lua pana la 1000mg paracetamol cu 4000 brofen la fiecare 6 ore(ibuprofenul nu afecteaza asa de tare ficatul, dar principaul efect advers e iritatia mucoasei gastrice, si risc de ulcer), algocalmin, are risc de ambele mai putin(toate au riscurile de pana acum, mai mult sau mau putin prin comparatie, dar principalul risc e de agranulocitoza)
Pe scurt, la paracetamol te temi de insuf hepatica, la ibuprofen de ulcer, si la algocalmin de agranulocitoza)
Eu i-am spus de aia sa fie atent la acele medicamente sa nu depaseasca doza recomandata, mai bine ia din alt medicament pentru febra, si riscul nu creste exponential pe saracul organ.
https://toxedfoundation.org/how-safe-is-this-drug/
Sunt unele medicamente care nu merg combinate, si altele care sunt mai bine combinate decat singure, de ex. studiile arata ca la tensiunea arteriala, daca dai terapie combinata cu doze mai mici, obtii un rezultat mult mai bun decat daca dai doza maxima din ambele medicamente.
Aici nu vreau sa spun ca daca combini acele medicamente va iesi un rezultat mai bun decat unul in doze mari, dar scazi mult riscul dat de toxicitate, daca in loc sa cresti doza la paracetamol, ce depaseste, inlocuiesti cu ibuprofen, sau algocalmin.
Exista combinatia paracetamol ibuprofen, pentru ca, nu e la fel de toxica, cum e cresterea peste doza a oricare, din cele 2 medicamente.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

2Paracetamoale la fiecare 5-6 ore, comprese cu otet la picioare si cap,, supa, ceai si odihna.
sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

La medic ai fost?

| vodka020202020 explică (pentru dullcat):

Am vrut, dar abia ce pot merge am vrut să sun la ambulanță dar au zis că nu este o urgență gravă, mi-au zis să iau niște paracetamol și atât

| dullcat a răspuns (pentru vodka020202020):

Nu poti vorbi cu cineva sa te insoteasca?

| gabicoo a răspuns:

Bă. Ia un Teraflu.

| randomuser009 a răspuns (pentru gabicoo):

E bun theraflu, daca nu ia paracetamol, deoarece si theraflu contine paracetamol.