| Jason80 a întrebat:

am o mare problema...de cateva zile m-a luat o gripa insa aseara a fost rau de tot( febra mare, frisoane si o tuse care pur si simplu mi-a luat toata vlaga abia mai pot vorbi)...ma puteti ajuta cu niste ideei de medicamente? am luat niste coldrex dar se pare ca l=am luat degeaba!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 6111992 a răspuns:

Buna in primul rand trebuie sa mergi la medic ca sa iti dea un antibiotic in functie de cat de grava este gripa il iei o saptamana sau maxim doua dar pana mergi la medic incearca sa bei cat mai multa zeama de la lamaie este foarte buna calmeaza gatul si contine vitamina c nu conteaza cum o bei poate sa fie si intr-un ceai caldut sau poti sa storci zeama de la o lamaie si sa adaugi o lingurita de miere de asemenea mierea este foarte buna pentru raceala si daca te doare gatul mierea iti calmeaza durerea mai poti bea o ceasca cu lapte caldut si o lingura de miere dizovata in el sau pur si simplu ei o lingurita de miere si o ti in gura pana se dizolva sau mai iti da o reteta se numeste sodou pe langa faptul ca este o bautura delicioasa, este si un bun remediu pentru durerile in gat se prepara asa:pentr-o o portie ai nevoie de 200-250 ml lapte(o cana) 1 galbenus de o, 2 lingurite miere sau zahar.Intr-o cana se pune galbenusul impreuna cu zaharul sau mierea.Se bat cu ajutorul nei palete de la mixer sau cu o lingura, pana devine o spuma densa asemanatoare cu maioneza.Peste aceasta se toarna treptat laptele fierbinte si se amesteca poti adauga si cateva picaturi de esenta de rom sau de vanilie ai sa vezi ca ai sa te simti mult mai bine.Mai sun niste bomboane pentr gat la farmacie se numesc trahisept si sunt naturale costa in jur de 13 lei cam asa sunt foarte bune eu cand sunt racita si ma doare in gat le iau si imi trece.Noaptea inainte de culcare tineti picioarele intr-un lighean cu apa fierbinte si 2 linguri de sare gronjuasa unde adaugi si niste spirt apoi roaga pe cineva sa iti faca o frectie cu carmol (se gaseste la farmacie) pe spate dar sa iti dea cu carmol si pe piept si gat sper ca te-am ajutat sanatate multa.

6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Baie calda cu sare - frectie si in pat

| 6111992 a răspuns:

Buna in primul rand trebuie sa mergi la medic sa iti dea un antibiotic in functie de cat de grava este gripa il vei lua o saptamana maxim doua dar pana atunci incearca sa bei multa zeama de lamaie are vitamina c si ajuta mult la raceala, mananca multa miere ajuta la calmarea dureriilor din gat iti poti face n ceai caldut unde adaugi 2 lingurite de miere si zeama de lamaie sau pur si simplu poti tine o lingurita de miere in gura pana se dizolva. Seara inainte de culcare tine-ti picioarele intr-un lighean cu apa calda unde adauci 2-3 linguri de sare gronjuasa si spirt, dupa fa-ti o frectie cu carmol(se gaseste la farmacie) si dati pe spate, piept si gat mai poti lua niste bomboane de gat de la farmacie se numesc trahisept si sunt naturale costa in jur de 13 lei, eu cand sun racita le iau si imi ajuta foarte mult.

| UbexFlo a răspuns:

Mergi la doctor, cel mai bine.Si urgent!

| Alyceee a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| k3k3 a răspuns:

Salut...incearca sa iei nurofen sau ibalgin insa

Atentzie ibalgin ia decat o pasatila la 6 ore pe mine m-a ajutat si m-a pus pe picioare dupa 5 pastile
insanatosire grabnica happy