| InYourMind a întrebat:

Bai frate deci eu nu pot sa înțeleg cum puteți sa cumpărați doar alimentele ieftine pline de euri și chimicale în loc sa dați un ban mai mult dar sa știți ca mâncați ceva bio de calitate. Cum frate sa fii atât de zgârcit cu sănătatea, cum poți ca în loc sa mănânci ceva de calitate sa bagi în tine chimicale si după sa te plângi ca ești bolnav și dai banii pe pastile, cum?!?!
Pai am văzut lume cumpărând mezeluri la 10 lei kg, brânză la nici 2 lei suta de grame, pateu la 2 lei borcan mare, ketchup la 3 lei jumătate de kilogram, cum sa mănânci asemenea lucruri?
Am fost la o prietena acasă mai demult și a zis sa ne servească cu iaurt și cereale și când am gustat efectiv îmi venea sa vomit, deci iaurt la găleata din ala la 3 lei, cereale la 2 lei punga mare și avea în bucătărie și ciocolata la 3 lei sau o punga de paste din care a pus la fiert marca penny, deci efectiv am băgat o scuza sa plec ca nu mai puteam suporta sa vad toate scârboșeniile ieftine, nici nu mai vorbesc cu ea de atunci de când știu ce porcarii mănâncă!
Chiar nu pot sa înțeleg cum puteți cumpăra mâncare ieftina în loc sa luați mai puțin dar bun, mai multe fructe și legume, carne proaspăt tăiată în loc de mâncare gata preparata din magazin care e cea mai scârboasa chestie!
Sa nu mai vorbesc de sucuri, pai vad în magazin suc la un leu sticla de 2l, pai cine bea porcăria aia nu mai bine dai 10-15 lei pe o sticla de suc natural?!
Nu va înțeleg mentalitatea oameni buni, îmi pare rău pentru voi, pentru sănătatea voastră nu știu unde o sa ajungem ca popor, vreau să-mi explice și mie cineva ce se petrece în creierul oamenilor ăștia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Daca ai umbla prin piete si magazinuri naturiste...N-ai mai avea timp sa observi atata prostie, ca ti-ai vedea de cumparaturile tale. Tu ce iti iei din supermarket-uri / gherete?

Ma bucur ca constientizezi, e multa prostie...Eu m-am saturat sa mai judec ca degeaba... Am de gand sa aduc un plus in lume si sa atrag oameni constiinciosi alaturi de mine si eu sa fiu in grupuri de persoane mai evoluate fata de majoritate.

| Lukasssz a răspuns:

De ce te-ar interesa pe tine de altii?

| Drimmero a răspuns:

Nu exista alimente bio decat ce cresti tu in curte si nici alea nu sunt 100% sanatoase, trist dar adevarat. Tot ce vezi pe piata nu au cum sa fie bio oricata vrajeala ar baga ei in etichete.

| troleibuz a răspuns:

Nu exista mancare bio. Este doar marketing.

| InYourMind explică (pentru Sophieka):

Da,dar tot sunt lucruri pe care le iei din supermarket chiar și în magazinele mici și când trec printre rafturi pur și simplu mi se dace scârbă când vad pe cineva cum ia ce e mai ieftin.

| InYourMind explică (pentru Lukasssz):

Pentru ca ma îngrozesc cei care iau tot ce e mai ieftin din magazin chiar și alea de expira vreau sa înțeleg și eu ce se întâmplă în mintea lor.

| Lukasssz a răspuns (pentru InYourMind):

Probabil sunt din aia care vor sa faca economii pana or murii.

| Legion7X a răspuns:

Ești tu rasfățată.

Răspuns utilizator avertizat
| InYourMind explică (pentru AMATTO):

Dar când mergem la cumpărături mergem toți și fiecare își ia ce vrea și logic ca iau ce e de calitate.

| InYourMind explică (pentru Legion7X):

Lol chiar deloc

| jj7700 a răspuns:

Fetita, vezi ca ce ai scris aici contravine regulilor site-ului. Nu ai formulat nicio intrebare si daca vrei sa iti expui opinii, nu acesta este locul.

| Legion7X a răspuns (pentru InYourMind):

Ma rog astfel nu ai critica

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu mai posta ca innebunesc. Bata-te dumnezeu acele e-uri si conservanti sunt in toate alimentele din supermarket si in sucurile tale de 20 de lei pentru ca daca nu le baga ti se strica sucu si expira, de-aia painea facuta la brutarie tine o zi si aia din supermarket tine o saptamana

| InYourMind explică (pentru jj7700):

Și tu faci parte din politia TPU? rolling on the floor) învață să citești mai bine poate înțelegi după laughing

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Invidie de săraci cum sa aibă euri un suc natural care conține doar fruct laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

La ora actuala, eticheta bio e doar marketing. laughing

| InYourMind explică (pentru Legion7X):

Cam îți place sa modifici răspunsuri

| jj7700 a răspuns (pentru InYourMind):

Nu. Eu zic ca ar merge un control psihologic pentru sindrom obsesiv compulsiv axat pe chestiuni de dieta si aspect fizic. Oamenii mananca ieftin si prost peste tot. Ar trebui sa ii educam, nu sa ne dam superiori si sa radem de ei direct sau indirect cum o faci tu. Nu inteleg ce incerci sa obtii prin mesajele acestea pasiv agresive care nu contribuie cu nimic pentru nimeni.

| romeo78 a răspuns:

Ați citit "Avarul" de Molière?
Vă invit să îl citiți, dar mai ales modul în care a murit.
Produsele ieftine de care spuneți că există în magazine sunt din cauza complicității autorităților de peste 20 de ani de când există aceste hipermarkett-uri în România și au început să vândă produse sub marcă proprie.
Există mai multe produse de marcă de calitate, dar există și această categorie la care există doar numele, dar în realitate sunt folosiți doar înlocuitori.
Iar, referitor la persoanele care cumpără astfel de produse, se poate spune că sunt fie din categoria celor avare, fie din categoria persoanelor care nu conștientizează pericolul la care se expun prin consumarea unor astfel de produse de calitate îndoielnică.
Dar, vinovatul principal, repet, sunt autoritățile române care permit comercializarea produselor neconforme.

| Sophieka a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am aceasta problema.

| oSalamadra a răspuns:

Suferi de ortorexie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourMind):

Pai citeste si ai sa veziwinking are acid ascorbic care este vitamina c artificiala dar este un E-u, are agenti de control aciditate, siropuri

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Lol acid ascorbic sau vit C e denumirea aceluiași lucru natural sau sintetic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourMind):

Taci ca nu stii ce inseamna natural si artificial, vitamina c naturala este o celula intreaga nu doar un acid

| InYourMind explică (pentru anonim_4396):

Bine,atunci mergi și rectifica manualele de chimie din liceu laughing

| Nemessys a răspuns:

Nu te-ai gandit ca poate oamenii respectivi nu au educatia necesara sau nu au habar ce cumpara si cum le poate afecta sanatatea?