| Ayakawelwel a întrebat:

De ce se baga in mancare atatia euri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Sa ne mai rareasca
Sa faca profit, gustul rezultat da putina dependenta
Pentru valabilitate, cu cat un produs are un termen de valabilitate mai mic cu atat e mai sanatos

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru gust, pentru culori, pentru conservare

| Xpressurself a răspuns:

Din motive comerciale. aceste e-uri reduc costul de productie si maresc durata de viata a produsului la raft reducand fara nici o jena durata de viata a cumparatorului care ajunge la spital si nu stie de ce.
sincer este un furt pe fata din buzunarul celor care nu stiu cu ce au de a face, este o inselatorie care este tinuta legal de catre marile corporatii impreuna cu guvernele tarilor noastre. in realitate acesti oameni isi duc la indeplinire planuri minutioase de reducere a populatiei prin alimentatie deficienta urmandu-si protocoalele sionice ale masoneriei. le poti gasi si pe internet.
se bazeaza pe lipsa de cunostinte a oamenilor in domeniu. se baga in orce alimente, uneori nici nu se specifica toate ingredientele. apoi daca un produs este facut din altul care este tratat cu e-uri ei pot sa scrie de exemplu "bla bla" fara a specifica ca "bla bla" este plin de e-uri, ca nu este un produs ecologic sau ca este plin de pesticide. mai clar animalele crescute fortat in ferme. stii tu cu ce hranesc puii de exemplu? astfel ei pot scrie ca nu contine e-uri nu contin aia si aia.
unii fac orce pentru bani, isi vand tara fara menajamente.
in general poti cumpara de la magazinele naturiste alimente ecologice si de la tarani la piata de alimente.

http://www.dezvaluiri.go.ro/dezvalui.htm

| ChiarEu2 a răspuns:

In primul rand, ca sa aiba un termen de valabilitate cat mai mare, iar in al doilea rand, pentru gust. Pentru culoare nu neaparat ca se folosesc coloranti alimentari (de obicei sunt naturali).

| Ayakawelwel explică (pentru ChiarEu2):

Iar in al treilea rand sa reduca sanatatea omului. Oricum se simte ca gustul este diferit.Mai mananc si eu lucruri naturale si au un gust puternic nu ca astea. Bunicii mei locuiesc la tara si cand merg acolo mai iau de pe camp lucruri (porum, grau...)si se simte diferenta.Mie imi plac foarte mult fructele, si cand eram mai maca mancam o banana si din una eram plina si nu mai puteam manca, dar acuma as manca si o suta ca tot vreau sa mananc, deoarece au gustul mai slab.