| Davidutz777 a întrebat:

Bai fraților, mi-am luxat piciorul la fotbal, de abia mai pot sa calc in el, nu știu cu ce sa dau sa ce sa iau să îmi treacă mai repede, ce îmi recomandați?
Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaita2002 a răspuns:

Încearcă cu niste alifii, cum ar fi puterea ursului sau untul pământului, dar nu știu cât te vor ajuta in cazul de fata, eu le foloseam când ma dureau incheieturile de la supraantrenament și își făceau treabă.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O ceafă de porc cu cartofi prăjiti si o salată verde. vrei si desert? laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut mergi sa faci o radiografie, sa vezi clar ce este acolo, după aceea cu radiografia mergi la medicul ortoped si el se va uita pe radiografie si va decide ce trebuie facut, dar mergi azi nu sta asa ca se complică treaba.

| sierra1 a răspuns:

"Bai fraților mi am luxat piciorul "

1 de ce ne spui BĂ, ne știm cumva?
2 NU suntem frați
3 dacă ai ce spui (deși nu cred), vezi aici:

https://www.csid.ro/sanatate/luxatia-cauze-simptome-si-tratament-13319650/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea ai cu ce să dai. Masaj.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu poti sti daca e luxatie sau entorsa.
mergi la doctor pentru un diagosnic corect.
Eu acum 3 am calcat stramb, ligamentele s-au rasucit.Am mers la doctor, doar a pipait si a zis ca e nevoie de radriografie. Aveam entorsaCea mai simpla, dar unele au nevoie de cel putin orteza.
PANA la medic pune gheataDar pe piciorul gol. Pune mai prima data o carpa, apoi gheata.
Mergi la doctor.

| Mirel4412 a răspuns:

La spital

| UnDiavol a răspuns:

1 suntem frați
2 mergi la medic frate
3 o să-ți treacă și eu am avut cine a jucată fotbal toți au avut luxație la Picior nu este ceva grav dar la medicul de familie tot trebuie sa mergi nu-l lasă așa o sa fie mai rău cu sănătate nu este de joaca

| OanaDD a răspuns:

Sa mergi la medic