| anonim_4396 a întrebat:

Bananele constipa? pot sa mananc macar o banana daca am 2 saptamana de la operatia de apendicita? laughing straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Da, draga mea, bananele constipa. Se numara printre alimentele care se consuma atunci cand cineva e deranjat la stomac. Dar daca au trecut 2 saptamani de la operatie, cred ca ai putea sa incepi sa mananci intai o jumatate de banana, ca sa vezi ce se intampla. Daca nu ai nimic, atunci dupa vreo doua zile poti manca una intreaga. De obicei, dupa orice fel de operatie, este indicata evitarea alimentelor care constipa, pentru a nu se deschide operatia sau pentru a nu face hemoroizi.