| Dragos7899 a întrebat:

Benzoatul de benzil se aplica pe tot corpul sau doar pe unde se vad acele bubite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alex15ccc a răspuns:

Cum să luaţi Benzoat de Benzilmk
Doze şi mod de administrare

La adulţi, Benzoat de benzii se aplică 2 zile la rând. Îndepărtatea cremei se face prin spălare cu apă şi săpun la 24 ore după prima administrare.

La copiii cu vârsta peste 2 ani, femei gravide sau care alăptează, Benzoat de benzii se aplică o singură dată şi se îndepărtează prin spălare după 12 ore. În cazul copiilor mâinile trebuie acoperite cu pansament, pentru a se evita ingestia substanţei.

Pruritul care poate să persiste până la 2 săptămâni după aplicaţii nu justifică reluarea tratamentului.

În cazul leziunilor infectate sau eczematoase trebuie efectuat întâi tratamentul afecţiunilor supraadăugate.

În general, Benzoat de benzit1K se aplică seara pentru a rămâne pe tegumente cât mai mult timp. Se spală corpul cu apă şi săpun şi se usucă cu un prosop moale.

Crema se aplică imediat pe întreaga suprafaţă a corpului, exceptând faţa şi scalpul. Produsul trebuie să pătrundă bine în pliurile tegumentului, în special la mâini.

Este important ca tratamentul să fie aplicat simultan pacienţilor cu scabie din aceeaşi colectivitate, iar după utilizarea Benzoat de benzii să fie folosită lenjerie curată, deparazitată prin fierbere sau autoclavare.