| Preotul500 a întrebat:

Betaxolol, pentru tahicardie pe fond psihic din cauza anxietatii pentru care nu se recomanda calmante, ce parere aveti? Dupa 2 cardiologi vizitati. Niciunul nu mi-a recomand sport sau ceva, doar se uitau peste analizele de sange. Nu mentionat decat sa le iau si au atat. )) Am efectuat EKG si ecocardiografie(sper ca zic bine) si au iesit bune, fara extrasistole etc. Eu pastilele le iau dar voiam sa stiu daca o sa pot scapa de le vreodata deoarece ei mi-au zis ca nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai tu iei acum un medicament recomandat de medicul cardiolog, daca cardiologul ti-a spus ca nu ai probleme cu inima si e de la anxietate cel mai probabil, atunci e cazul sa vezi ce spune medicul psihiatru, poate iti va da el un medicament care sa si "vindece" cauza anxietatii, acum iei un medicament care tine sub control tensiunea, nu renunata insa la acest medicament fara sfatul medicului cardiolog.
Dar mergi si la psihiatru, antidepresivele fac minuni in cazul anixetatii, altfel vei sta mult si bine pe medicament de "inima" dar de anxietate si atacuri de panica nu vei scapa cu acest Betaxolol

| Preotul500 explică (pentru Simpatic):

La psihoterapeuti, psihiatru am fost. Au fost de parere ca nu am nevoie de pastile in nici un caz ci doar "sa ma relaxez". )) Cam de asta intrebam.

3 răspunsuri:
| Davyd2001 a răspuns:

Mai degrabă du-te la endocrinolog e posibil sa ai probleme cu tiroida, și eu am tahicardie, dar fac foarte rar episoadele de tahicardie, în schimb extrasistolele mă disperă, în special noaptea când trebuie să dorm, am fost la cardiolog, mi-a spus că nu am nimic la inimă și mi-a recomandat aspacardin ( magneziu și potasiu ) și să mă duc la endocrinolog ca acolo e toată problema, când m-am dus m-a găsit cu tiroida autoimună, mi-a spus că a apărut pe fond emoțional, din cauza stresului și ca de la tiroidă suferă și inima, ție îți recomand să faci un consult la endocrinolog și să nu mai consumi cola, băuturi energizante, cafea și țigări, și cât mai multă apă să bei, și nu este indicat sa iei pastile de inimă dacă problema nu vine de acolo, de aia îți spune du te și la endocrinolog

| Preotul500 explică (pentru Davyd2001):

Mi am facut analizele si la tiroida si n am probleme.