| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Biletul de trimitere de la medicul de familie te-ar ajuta de ex la o operatie de apendicita?(ca de ex sa reduca costul operatiei) In afara de consult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Operatia de apendicita este gratuita cu trimitere de la medicul de familie. Daca este nevoie de operatie sau nu, hotaraste medicul chirurg, nu internistul, deoarece internistul nu face operatie. Medicul de familie hotaraste la ce specialist mergi.
Operatia costa doar daca mergi la un medic specialist fara trimiere de la medicul de familie sau la o clinica privata.
Ca sunt unele "cheltuieli" adiacente pe timpul operatiei este altceva.

| dinaprilie a răspuns:

Nu! Biletul de trimitere de la medicul de fam te trimite la cabinetul dr internist. Acolo te va evalua si ti se va propune op de apendicita. Daca ar fi ceva cu vreo reducere la costul de op apendicita ar trebui sa vina de la med internist.