| anonim_4396 a întrebat:

Boala Altzheimer poate aparea si la varsta adolescentei? Care sunt primele simptome ale acestei boli si ce tratament ar trebui sa urmeze bolnavul pentru a se vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu apare la adolescenți!
Este boala uitării și este frecvent întâlnită la vârstnici.
S-a înregistrat un caz recent pe fond de stres, un tânăr de numai 35 de ani.
Uitarea face parte din noi, dar dacă începem să uităm tot mai frecvent, nu ne mai putem orienta temporo-spațial, trebuie să ne vadă de urgență medicul neurolog!
Tratament pentru această maladie nu există, încă se fac cercetări privind o medicație specifică.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Boala_Alzheimer
Nu există vindecare, este o boală degenerativă!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Pierderea memoriei este de cele mai multe ori prima manifestare a bolii Alzheimer.Boala Alzheimer se insoteste de asemenea, de modificari de comportament, de gandire sau tulburari de personalitate. http://www.i-medic.ro/......gnosticata