| anonim_4396 a întrebat:

Se poate discuta despre simptome Alzheimer la varsta adolescentei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. E exclusa, cauza trebuie cautata in alta parte. Exista si demente care afecteaza tinerii, ca de exemplu Boala Creutzfeld-Jacobs si care se manifesta exact ca boala Alzheimer.

mira
| mira a răspuns:

Descrie simptomele. S-ar putea sa fie altceva.

| mihaa a răspuns:

Si eu ma intrebam de multe ori, oare am altzheimer? merg in camera, ma intorc inapoi apoi ma intreb oare ce am vrut de acolo? sau merg la magazin si acas imi amintesc, ce trebuia sa mai cumpar?, am mai vb si ca alte persoane, poate e stresul o problema

| drbear a răspuns:

Afectiuni degenerative ale neuronilor la un adolescent sunt extrem de rare. E foarte posibil sa ai un deficit de atentie, sau pur si simplu sa fii o persoana dezordonata. Alzheimer e o boala, o dementa care se manifesta prin pierderea memoriei de scurta durata (5 minute in urma), apoi memoria medie ( o saptamana in urma) si in sfarsit memoria de lunga durata (nu isi mai recunoaste copii, etc). Nu cred ca e cazul tau.
Daca chiar simti ca tu uiti prea des, prea mult, viziteaza un medic specialist neurolog.
Raspuns dat de un medic rezident medicina de familie. (deci un raspuns semi-avizat)

| Lora_6439 a răspuns:

Principala cauza a bolii Alzheimer este degenerarea neuronilor, afectiune care apare la batranete. Nu ai de ce sa iti faci griji; nu poate aparea la adolescenti.

| デイダラくん a răspuns:

Daca e in cazu tau, nu e asa pentru ca cei care sufera nu-s constientiwinking

| Daisy. a răspuns:

Doar dupa 60 de anihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La varsta adolescentei nu poate fi vorba de Alzheimer (este o boala specifica varstei a treia; asa este programata genetic sa se declanseze). In cazul consumului excesiv de alcool pentru o perioada indelungata, poate aparea tulburarea psihica numita - delirium tremens - ce are ca principale simptome: confuzie profunda, dezorientare in timp si spatiu si afectarea memoriei recente. Nu sunt un expert in aceasta problema, dar este o presupunere care trebuie luata in consideratie in caz de veridicitate.