| GmXx a întrebat:

Boala SPina Bifida e letala? adica am vazut un documentar in care un copil de 12 ani a murit din vina acesteia... chiar se poate intampla asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Izy a răspuns:

Da e o boala foarte grava. Daca pacientul are sansa sa supravietuiasca va fi leguma toata viata. Oricum pacientii cu spina bifida nu prind 20 ani. E o boala tare perfida si urata.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de grav este defectul. Majoritatea pacientilor cu spina bifida traiesc o viata noramala si, daca nu fac o radiografie, nici nu stiu ca au avut aceasta malformatie. Arareori sunt cazuri foarte grave, in care coloana este incompleta pe un segment mare ceea ce predispune la compresii si intreruperi ale maduvei spinarii.

| alessia5158 a răspuns:

Nu in toate formele de de manifestare a spinei bifide se intampla asemenea nenorocire... sunt cazuri de copii nascuti cu spina bifida care nu au niciodata probleme de sanatate, sau alte cazuri care sunt tratabile prin operatie.Numai bine!

| UnicornulFericit a răspuns:

Buna, pai depinde de forma acesteia... poate fi grava si atunci daca traiesti e foarte urat esti cum a spus si Izy "leguma"si traiesti pana pe la 18-20 ani.Si poate fi o forma usoara cand nu ai nimic si traiesti linistit.