| Darktee a întrebat:

daca am spina bifida forma usoara pot sa practic efort intens si nu va avea nici o urmare pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Daca nu vorbim de pensari / hernie a discurilor vertebrale, de ce nu? Depinde ce intelegi prin "efort intens" insa. Nici un sport ce uzeaza coloana nu ramane fara urmari pe viitor, mai usoare sau mai grave.Un doctor specialist insa iti poate explica mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am născut cu L5 bifidă. Nu am fost afectat în niciun fel, dar ține seama de un lucru: „nu sunt boli, ci sunt bolnavi"! Fiecare reacționează altfel. Cel mai indicat ar fi să te vadă un medic ortoped și te vei lămuri.