Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bonlavii cronici, indiferent de varsta beneficiaza de vaccinul antigripal gratuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Asa ar trebui. Dar, mai mult decat sigur vor spune ca nu mai au... Sunt niste nenorociti. Mereu se plang ca vitele de lipsa lui. Potrivit legii, copiii, persoanele cu vârsta peste 65 de ani, femeile gravide, bolnavii care suferă de afecţiuni cronice, personalul sanitar şi persoanele instituţionalizate pot beneficia de vaccinare gratuită împotriva gripei, în fiecare sezon rece.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

In general da, dar depinde de boala. Daca ai depresie cronica de ex nu iti face nimeni vaccin. Daca ai boli pulmonare, de inima, diabet sau oncologice, ar trebui ca medicul de familie sa iti faca.