| мιcυтѕαααα a întrebat:

Pe ce data este bine sa imi fac vaccinul antigripal ca sa isi faca bine efectul pana in iarna? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutza_2917 a răspuns:

Eu nu am facut vaccin antigripal niciodata si nu am luat nici o gripa de pe vremea cand eram copil. In fiecare toamna toata familia facem o cura pentru ridicarea imunitatii cu suplimente nutritive si atat noi cat si copii nu avem probleme de raceli si gripe in anotimpul rece.Aici gasesti detalii http://aloeveraforever.ro/articole/intarirea-imunitatii Eu zic ca e mai sanatos asa decat sa faci un vaccin care nici nu stii ce contine. Acuma suntem bombardati cu tot felul de vaccinuri si medicamente, la care daca te uiti pe prospect au mai multe efecte negative decat benefice si apoi ne mi-am ca apar tot felul de boli ciudate si greu de diagnosticat si tratat. Sanatate!

17 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In a doua jumatate a luni septembrie e cea mai potrivita perioada.

| Maariiaa a răspuns:

Vaccinul antigripal nu dă rezultate tocmai bune și nu te sfătuiesc să îl faci, decât dacă ai mare probleme cu răcelile.
Te sfătuiesc să iei sirop sau miere naturală pentru a preveni răcelile. Ai grijă de tine!

| gyzzard a răspuns (pentru Maariiaa):

Rezultatele vaccinului antigripal sunt foarte bune. Faptul ca oamenii care fac vaccinul pot face gripa se bazeaza pe faptul ca virusul gripal este un virus ARN care dezvolta mutatii foarte frecvent. Acest lucru face ca vaccinul sa te apere de tulpinil gripale din anii trecuti si nu si de tulpiniile mutante care apar abia in aceasta toamna/iarna.

Răspuns utilizator avertizat
| puffa05 a răspuns:

Poti sa il faci dupa acum k isi face efectulhappy

| Scumpiik a răspuns:

Cel mai bine e sa nu-l faci!