| RobertG101 a întrebat:

Bua ziua. Orezul brun e mai sanatos decat cel alb? Si e bun pentru regim de slabire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Daca doi membri TPU raspund cu aceeasi chestie, toti aia 10 se iau dupa primii 2.
Orezul este recomandat in diete in limitele normale.
Citez dintr-un articol "Orezul nu te îngraşă, ca aliment, orezul este nutritiv şi uşor de digerat, iar pe deasupra nici nu îngraşă: 50 g de orez gătit dietetic conţine doar 62 de calorii, comparativ cu aceeaşi cantitate de cartofi, care îţi aduc un aport de 140 de calorii. Datorită conţinutului bogat în amidon, zahăr şi alte vitamine, care pentru a fi digerate solicită acţiunea mai multor enzime digestive, orezul ajută la combaterea îngrăşării. Pentru această dietă se recomandă orezul integral, care este mult mai bun, deoarece atenuează senzaţia de foame pentru mai mult timp, însă în caz că nu găseşti în comerţ, poţi folosi şi orez alb. "

Mai multe informatii http://www.csid.ro/......-13524544/

Eu folosesc in dieta mea low-carb faina de orez, este recomandata in dieta mea

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, orezul brun este mai sanatos decat cel alb, dar NU este bun pentru regimurile/dietele de slabire.
Dietele de slabire nu contin: cereale si fainoase, de nici un fel!

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

1 kg e putin, ar trebui sa slabesti mai mult mai ales ca faci sala. Eu nu merg inca la sala, doar prin jogging sau mers de 2-3 km am slabit 3 kg intr-o saptamana. Incearca sa renunti la painea alba si inlocuieste-o cu cea integrala dinkeltoast/dinkelbrot sau cu cea neagra, este mai sanatoasa. La o masa poti manca si 2 felii de paine, cea integrala are 83 de calorii per 2 felii.
Informeaza-te pe site la fiecare aliment cate calorii are http://calorii.oneden.com/

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru RobertG101):

Pia, nu painea cu gem te-a salbit, ci mersul la sala!

| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

O inghetata sau o prajitura mancata intr-o zi nu influenteaza kg pentru o saptamana, cred ca mananci aproape in fiecare zi si saptamana, doar asa slabesti foarte greu. Sa stii ca si stresul are o mare influenta intr-o dieta, cu atat cat esti stresat, cu atat slabesti mai deloc sau foate putin.
Poti inlacui gemul cu cel din light fara zahar, sunt mai scumpe in oras, desi mai sanatoase, desi nu consumate zilnic.
Poti manca la pranz lapte cu fulgi de ovaz, iti da satietate pana la jumatatea zilei. Degeaba mai mergi la sala sincer, daca tot consumi gemuri, dulciuri, paine alba, carne grasa, astea nici nu trebuie sa existe in dieta ta. Incearca sa renunti la astea.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Natural e bine sa slabesti si 2-3 mai ales la cata miscare faci, dar daca nu te abtii de la dulciuri, nu stiu cat de natural poti da jos. Daca tii o dieta adecvata, nu vei pune la loc, asta totul depinde de tine. Eu de cand fac dieta low-carb gem nu am mai pus in gura deloc, cat nici miere, are cele mai multe calorii daca te uiti pe eticheta. Este propria parere si nu trebuie sa te superi ca ti-am dat un sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Nici sa nu te gandesti sa te infometezi. Daca ti-ai face un program si ti-ai calcula cate calorii trebuie sa consumi pentru greutatea si varsta ta, ai iesi mult mai mult in avantaj.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Mno' logic era sa incepi de la 220 calorii pe zi si apoi usor usor trebuie sa elimini mai putine calorii si apoi ajungi la 1500 si 1200 etc... Daca o vei lua direct la 1200-1500 corpul tau nu va reactiona la ce vrei sa-i transmiti tu ci iti va raspunde total pe dos.
La mine era 1900. Am inceput cu calorii pana in aceasta suma de calorii, apoi am inceput sa reduc si am ajuns acum intre 1000-1200 in a doua saptamana de low-carb pentru a slabi a cate 2-3 kg pe saptamana.

| peperonies a răspuns:

E mai sanatos decat cel alb dar nu e bun pentru slabit.

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns (pentru RobertG101):

Pai daca e buna de ce te-ai limitat la o felie?winking