| etudor a întrebat:

Bun gasit,prieteni!
Azi, am si eu o intrebare pentru voi:sotia fratelui a fost operata in urma a 3 serii de analize (DE SANGE,ECOGRAFII,COLONOSCOPII,TOMOGRAFIE, ENDOSCOPII )efectuate in decurs de 2 saptamani, in unitati diferite.In final i s-a extras o tumora din zona apendicului care a fost formata din 17 noduli pozitivi si1 nodul negativ, Rezulta ca are cancer.A urmat o saptamana si ceva dupa operatie cu un regim alimentar f f sever.Nu a mai mancat carne din martie doar supa de zarzavat strecurata,legume fierte,branza din soia,grau fiert,orez fiert, paine prajita. TREBUIE sa fie luata in evidenta oncologiei PLOIESTI dupa ce va face inca 2 ivestigatii:RMN,proba cu marcari(scuze daca nu m-am exprimat corect!)Telefonic o intreb zilnic ce are voie sa manance.Vreau sa-i duc carne de pasare-bio si spune ca nu poate manca,A slabit extra ordinar de mult si n-are forta,putere de miscare. Spuneti-mi ce trebuie sa manance? ce are voie? fiindca trebuie sa-si revina ca va trebui sa faca tratament specific bolii. ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU. multumesc anticipat, ELENA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna ziua. Pentru ca nu are voie sa manance carne deloc (avand in vedere problema ei),poate inlocui carnea cu :
-fasole, mazare, linte si orez. in diferite combinatii- acestea continand un numar suficient de proteine vegetale si carbohidrati.
In cazul cancerului de orice fel, carnea (fie ea bio sau nu) trebuie eliminata cu desavarsire,si pe cat posibil din orice aliment.
Ca supliment nutritive EXCELENTE in problema dansei as enumera:
-SPIRULINA, uleiul de catina, echinaceea, aloe vera, colostrum, laptisor de matca, propolis - toate acestea sunt antioxidanti puternici, sunt plini de vitamine, minerale si intares sistemul imunitar. ( sau chiar combinate intre ele) sunt sigure si nu dau efecte adverse.
Si BINEINTELES o alimentatie cat mai diversificata mai ales in leguminoase (brocoli, spanac, patrunjel, etc) -culoarea verde denota prezenta antioxidantilor, radacinoase. etc.
Nu trebuie sa iti faci griji ca nu poate manca alimentul CARNE. in problema ei carnea trebuie EXCLUSA!
O zi buna.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Indictiile cele mai bune le poate da doctorul curant, care-i cunoaste exact starea si diagnosticul.
Nu prea este de recomandat sa manance si sa se trateze "dupa ureche"!

| mutascu a răspuns:

Buna etudor, poti gasi aici http://www.cancerlacolon.ro/......-de-colon/ o serie de retete ce ii pot reda puterile. Sanatate!