| dydy1 a întrebat:

Bun ...incep prin a preciza ca intrebarea e strict pentru fete:p.
In acele zile, parca am pasit intr-o drama, imediat cum stiu ca se apropie data ma enervez, ma stresez, ma urasc pur si simplu.
Am dureri de burta, si parca nu se mai termina si ma mai si tine mult.
Ce as putea sa fac atat psihic cat si ceva sfaturi pentru a-l regla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IIIx333III a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema, numai ca la mine este faptul ca mi-e frica ca o sa imi vina si nu o sa am tampon. Asa ca, eu imi pun in fiecare zi un mini-tamponel din acela{imi scapa numele} si ma simt bine. Dar, cu durerile de burta nu stiu ce sa spun. O colega de-a mea doarme mai mult in aceasta perioada, pentru ca o doare ingrozitor. Nu iesi din banca la scoala, si nu atrage priviri. Gandeste-te ca toate fetele trec prin asa ceva, iar celor care le vine neregulat simt si mai multa frica decat tine. Nu il poti regla...vine dupa bunul placsad. Sper ca te-am ajutat. Funda?

8 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Stiu cum e. Stai linistita.
Si eu ma enervez, ma stresez si ma urasc. laughing
Faza e ca am niste dureri de burta care imi provoaca varsaturi, uneori, durerile de cap, nu mai zic. Plus ca am facut un an de la venirea menstrei si nu mi s-a reglat.
Menstruatia nu ti-o poti regla tu, se regleaza ea cu timpul (2-3 ani de la venirea primei menstre). Cat psihic, pentru a te calma, vorbeste cu mama ta si spune-i tot.
Pt dureri, etc iti recomand sa bei inainte de menstra ceai de coada soareciului (asa am auzit), iar in timpul menstruatiei Ibalgin Forte sau Nurofen Forte (capsule moi, rosii).
Sanatate!

| Anduciu a răspuns:

Nurofen pentru durere, pentru a-l regla ai nevoie de sfatul medicului.Cand esti la scoala si te doare burta sau spatele, stai lipita de calorifer.Pentru a te relaxa, asculta muzica preferata in tip ce stai in pat si bei o bautura calda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nici un sfat de aici nu poate fi bun, pentru că nimeni de aici nu poate cunoaşte cauza acestor simptome. Poate fi o răceală, o infecţie, o malformaţie, o problemă hormonală etc. Fiecare se tratează altfel: răceala şi infecţia cu antibiotice, malformaţia-chirurgical, afecţiunea hormonală -cu medicamente pe bază de hormoni...Concluzia: du-te neapărat şi urgent la un control medical, în a 8-a zi de la prima zi a ciclului. Sănătate!
Te invit pe site-ul http://lecturirecenzate.ro/!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Poate burta nu te doare de la... ci poate de la alimentatie. Daca nu, cand iti vin durerile de burta stai in pat, bea un ceai; - asta pentru fizic
Pentru phihic deseneaza ceva vesel sau inimioare. Incearca sa nu te mai gandesti la asta si pur si simplu sa-ti lasi veselia in desen. Sau fa un desen groaznic cu toate problemele tale in el. Dupa ce l-ai terminat rupel in mii de bucati. Bucatile uda-le inainte sa la arunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti incalzesti burta cu feonul

| ReeaAndreea a răspuns:

Pai. nu stiu ce sa iti spun... eu d obicei cand am zile proaste in aceasta perioada mananc ciocolata laughing crede-ma chiar merge si dakca mananci ciocolata in aceasta perioada nu ai nici o sansa sa se depuna... deciwinking spor la mancat ciocolata si nu trebuie sate simti asa prost. gandeste-te ca toate fetele trec prin aceasta perioada big grin

| frumusicclaudic a răspuns:

Pentru burta este o pastila si pentru psihic du-te la psihiatru

| CrissDot a răspuns:

Pai nu nimeni nu cred ca poate sati zica ceva concret eu in acea perioada nu am nimic, dar tu mai bine te-ai duce la medic