| gaby5995 a întrebat:

A donat cineva sange pana acum? Am doua intrebari:
Cum te simti dupa?
Daca donez o singura data voi fi nevoita sa donez mereu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Se doneaza o data la 6-12 luni. Nu esti obligat sa donezi daca nu doresti. Donezi de cate ori vrei tu. ai si cateva beneficii materiale mici, daca te interesezi de ele. nu inseamna prea mult. De obicei, se doneaza pentru cineva anume da poti face o fapta buna si unei persoane necunoscute, de ce nu? Binele ti se va intoarce candva! nu stii cand ai nevoie de sange si Dumnezeu te sustine!
Daca iti permite corpul, eu zic ca poti donahappy

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Asa da, dar o data pe an! Nu e indicat sa donezi de doua ori. Multumesc pentru apreciere! seara buna!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Poti sa donezi odata la 3 luni, deci de 4 ori pe an. Daca ai (fi) donat vreodata ai (fi) vazut ca iti si face programare pentru a dona din nou la 3 luni dupa donare.
Iar donarea se face in 90% din cazuri fara o tinta anume (adica nu se merge la donat ca sa donezi pentru X-ulescu. Tu mergi si donezi, apoi vad ei ce fac cu sangele).
Vad ca pretinzi ca ai cunostinte medicale dar se pare ca te impiedici de cele mai de baza lucruri, ceva da cu virgula.

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

E fix parerea ta. Eu sunt in domeniu si cunosc foarte bine procedurile! legal,se face maxim de doua ori pe an! Medical vorbiind,se recomanda max. o data!
Sangele se poate dona si la persoane cunoscute, daca asta preferi. Cunosc, personal, cazuri care au donat cu intetia de ajuta pe cineva drag. Hai sa isi vada fiecare de treburile sale si sa nu mai contestam studiile si experienta altora. Daca raspunzi mai bine ca mine, pai, raspunde! sanatate!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Esti in domeniu? Adevarul e ca si portarul poate sa spuna ca lucreaza la spital, dar studiile unde sunt? Daca cu toate studiile habar nu ai ca poti sa donezi odata la 3 luni. Si nu e cunostinta medicala, chiar si fara nicio cunostinta in domeniu, macar donator daca erai stiai cat poti sa donezi. Care e durata de viata a celulelor din sange? Dupa cat timp se refac ele in mod normal? De cat google ai nevoie pentru a raspunde la intrebarile astea, unde sunt cunostintele? Apoi pune + cu + si - cu - si vezi la cat timp poti sa donezi.
Sau macar google daca stiai si cautai "la cat timp se poate dona..." gaseai raspunsul. Eu sunt si donator si student la o facultate de medicina, asa ca nu stiu, zau, care pe care...

Nu ma deranjeaza pe mine ca tu te dai cunoscator, problema e ca altii te cred si iau de bun ce spui.

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Prespun ca avem destul de multe in comun. ce sa vezi, sunt si eu student la medicina, anul 2. Am donat o singura data. mi s-a spus clar si acolo care este procedura si cam de cate ori este recomandat sa donam. Deci,da,se poate dona unei persoane anume daca doresti si nu, nu mi s-a facut vreo programare pentru a dona din nou. Eu i-am spus ca se mai poate dona dar nu este recomandat. Daca am spus asta, probabil ca stiam eu de ce. Nu am venit pe site-ul asta sa concurez sau sa ma afisez ca fiind cineva anume, ci sa ajut! Daca doresti sa te lamuresc in anumite privinte ce tin de cunostintele mele, da-mi adresa ta pe Facebook. Te adaug acolo si discutam in timp real despre aceste aspecte. Seara buna, in orice caz!winking

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Am donat de doua ori. O sa ma duc si a treia oara cindva, dar momentan am altele pe cap. Daca esti sanatos si respecti indicatiile primite, nu ar trebui sa te simti deloc rau dupa.

| CuriousStuff a răspuns:

Te simti putin molesit mai ales la primele donari si e recomandat sa ai o perioada de odihna de cel putin o zi dupa donare in care sa te hidratezi, sa nu consumi bauturi alcoolice si sa faci putina miscare.
Poti sa donezi o singura data daca vrei, nu te obliga nimeni sa donezi, o faci daca vrei si cand vrei.

| ElPocho a răspuns:

Poti dona o data la 6 luni, si daca donezi o singura data nu vei fi nevoita sa donezi mereu happy