| Sawarekh a întrebat:

Am 2 intrebari legate de analize de sange si de donatie de sange.

Eu as dori sa donez pentru prima oara, sange, saptamana aceasta.

Dar luna asta va trebuii in acelasi timp sa-mi fac niste analize tot de sange.

Care sa fie diferenta intre cele doua, ca sa nu imi afecteze sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Analizele de sange oricum se fac atunci cand donezi. Sangele tau nu va merge la altcineva daca ai anumite probleme.

| Simpatic a răspuns:

In cazul donarii de sange se extrage circa 450 ml sange
Pentru analize se extrage mult mai putin
tinand cont de faptul ca, corpul uman al unui adult are in medie circa 5 litri de sange ( 7% din greutatea totala a fiecaruia, deci cei care au peste 75 kg au 6 litri de sange), nu este multa cantitatea de sange luata pentru analize

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru analize de sange iti ia o cantitate infima incat sa te afecteze.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Eeexact.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

A, da, si atunci cand donezi iti si face cateva analize...

| Eireann a răspuns:

La o donare se recolteaza 450 de ml de sange dar cantitatea asta de sange se reface complet in 24 - 36 de ore. Un test de sange ( hemoleucograma, coagulograma etc) necesita cam 2-3 ml de sange, poate se recolteaza un pic mai mult dar oricum nu se compara cantitatea.

| Bogdan0783 a răspuns:

Cand donezi oricum se fac analize. Daca mai ai nevoie ulterior, poti face analize deoarece cantitatea de sange recoltata pentru acestea este infima in comparatie cu cea pentru donare