| anonim_4396 a întrebat:

A facut cineva conizatie cu ansa si apoi a avut probleme cu a ramane insarcinata/a tine sarcina? Am o rana pe col care nu raspunde la tratament iar doctorita mi-a propus conizatie, fara sa stiu daca am hpv. Rezultatul la pap e LSIL. Mi-a spus ca oricum sunt celule modificate si trebuie scoase. Ce imi recomandati? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Eu stiu o mamica de 25 de ani, care tocmai a nascut, dupa ce avusese conizatie cervicala, desii avea si ovare polichistice, a avut norocul sa ramana insarcinata, sa duca sarcina normal pana la sfarsit si sa nasca un copilas perfect sanatos, la termen.
La conizatie, se taie un pic de colul uterin pentru a se elimina bucata de col afectata de displazie, dar asta nu inseamna ca se obtureaza colul ramas. Apoi, copilul este purtat in uter, deci, totul este sa ramai insarcinata, ca evolutia este normala si poti naste un copil perfect sanatos.

In ce priveste sfatul medicului, conizatia ramane cea mai buna solutie, mai ales daca doctorita a vazut modificari celulare.
Dupa conizatie nu trebuie sa ai sex deloc pentru 1-2 luni, pana rana se cicatrizeaza.
Atentie: sexul trebuie sa fie protejat cu prezervativ, pentru a se evita reinfectarea. Este indicat ca barbatul sa faca tratament, pentru ca el este purtatorul virusului HPV, desii la barbati nu se intampla nimic, dar tu trebuie sa eviti recontaminarea.
De fapt, si barbatii pot face cancer in gat, daca a oferit se x oral unei fete/femei infectate cu HPV.