| iLuzye a întrebat:

A mai trecut cineva prin depresie? Care sunt cele mai eficiente tratamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Eu cunosc o amica care a trecut printr-o depresie destul de puternica, ea considera ca s-a schimbat in 4 luni, astfel:

- de 5 ori pe saptamana, maxim 6, mergea la sala sau facea sport minim 30 de minute.

- a schimbat dieta pe vegan. Manca si fasole, orez, etc care erau fierte. Asta inseamna fara lapte, branza, carne, oua.

- dormit normal 7 ore pe noapte. Maxim 8.

- plimbari ba in parc, ba iesiri in diverse locuri, ba a incercat sa incerce lucruri noi, ba plimbari pe munte, chestii din astea.

- a incercat dupa vreo luna doua sa socializeze cu lumea.

| Dariusuu a răspuns:

Cu despresia nu-i de joacă. Trebuie tratată cu maximă seriozitate.

Multe persoane ajung să se sinucidă datorită despresiei în care nu văd nici-o bucurie în viață.

Uite ce spun psihologii.

Depresia iti poate "fura" sentimentul de control asupra vietii. Asumandu-ti responsabilitatea asupra sanatatii tale, poti recupera acest sentiment. Iata cateva lucruri care te vor ajuta sa lupti impotriva depresiei.

*. Activitatile fizice. Multe studii au demonstrat ca exercitiile fizice regulate te pot ajuta sa te simti mult mai bine. Tipul de activitate fizica pe care o il alegi nu are nicio importanta. Alege ceva care sa-ti faca placere si poti incepe incet, poate chiar cu cateva plimbari prin imprejurimi. Incearca sa te antrenezi cu prietenii sau chiar sa te inscrii la diferite cursuri. Sa participi alaturi de cineva cunoscut la un program de antrenament te poate ajuta sa nu renunti.

*. Bucura-te de soare! Poti descoperi ca soarele iti poate imbunatati starea de spirit imediat. Exista persoane care sufera de depresii in perioadele fara prea mult soare, toamna sau iarna. Daca faci parte din aceste persoane intreaba-ti medicul daca terapia prin lumina artificiala te poate ajuta.

*. Nu uita de orele de somn! Depresia si, uneori, tratamentele impotriva acesteia iti pot afecta somnul. Unele persoane care sufera de depresii dorm prea mult, iar altele au insomnii. Lipsa somnului poate afecta foarte mult starea ta de spirit. Asa ca solutia este sa ai un program bine stabilit de somn. Activitatea fizica din timpul zilei te poate ajuta sa ai un somn linistit, dar nu te antrena cu putin timp inainte de ora de culcare. Inainte de a te aseza in pat te poti delecta citind o carte sau ascultand muzica. Evita, insa, sa citesti sau sa privesti la tv in pat.

*. Mananca sanatos. Nu exista diete alimentare care previna sau sa trateze depresia.Dar o alimentatie sanatoasa te poate ajuta sa te simti sanatos(a) si energic(a). Ai grija la calorii, limiteaza cantitatea de grasimi si zahar si consuma cat mai multe legume, cereale si fructe.

*Nu uita să te DISTREZI

Distreaza-te! Cand incerci sa scapi de depresie, se poate sa simti ca nu ai dispozitia necesara pentru a iesi in oras cu prietenii. Dar trebuie sa te "fortezi" un pic. Gaseste-ti timp pentru activitatile care, inainte, iti faceau placere. Iesi in oras cu prietenii sau fa-ti timp pentru hobby-uri.

* Evita alcoolul si drogurile. Acestea pot contribui la stabilirea depresiei sau inrautatirea acesteia.

Ai grijă de tine

| matrix100 a răspuns:

Fa ceva care iti face placere, muzica filme si nu in ultimul rand sport

| jrockfreak a răspuns:

Depresia este o "boală" care lâncezește organismul, este foarte important să faci multă mișcare și să nu dormi mai târziu de 9 dimineața. De asemenea, ai mare nevoie de un mediu prielnic, de apropiați care să îți fie alături, de acel sentiment de afecțiune de susținere, dar mai ales de credința, dacă nu în Dumnezeu (deși psihologul pe care îl cunosc pune mare accent pe acest aspect la pacienți), atunci măcar să ai credință în lucrurile pozitive și este nevoie de puțină educație psihologică în sensul în care să știi cum funcționează emoțiile, gândurile, să știi să le controlezi etc. Am auzit că și îngrijirea unui animal de companie sau să stai în preajma lor are efect puternic pozitiv, mai ales cu căini, delfini sau cai. Este nevoie de o viață cât mai activă în general și de o schimbare a viziunii. Dacă este depresie cronică, atunci categoric este nevoie și de medicație prescrisă de un psihiatru, și în unele cazuri mai extreme, de internare și multe ore de consiliere.

| dixbdm a răspuns:

Nu am mai trecut.dar ma gandesc ca statul cu prietenii tai cei mai buni, iesitul pe afara, socializarea si altele te pot ajuta. Nu lasa loc pentru asa ceva! Viata e frumoasa!