| Vernusio a întrebat:

E cineva pe aici care a avut depresie? Cum ati trecut peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am avut o prietena, a murit brusc, in conditii "neelucidate" (dupa parerea mea a fost accidentata de o masina, dar "aranjata" ca sinucidere), dupa nici jumatate de ora cand ne-am despartit, veseli.
Am intrat in depresie adanca, indelungata.
Dupa un jumat de an o colega m-a chemat la tara, la nunta lui sora-sa, sa ma ocup de muzica pentru tineret.
Si, cum era obiceiul locului, n-ai fost barbat daca n-ai baut cu ceilaltii impreuna.
Mi-au adus o sticla de vin, in caldura verii lichidul lui Bachus a curs prin gatul meu ca si un suc, racoritor.
Cand sticla s-a terminat, au adus alt rand, in cancieu de 3 litrii. Cand s-a terminat, a aparut inca una.
Langa mancare s-a servit si tarie (palinca de prune), urmat de niste bere reci si iarasi vin.
Apoi s-a rupt filmul. Doar atat imi mai amintesc ca m-am trezit a doua zi dimineata in bratele unei fete, in sura de fan. M-a durut capul de plesnea, fata a ras de mine, dar si eu - eram gol pusca si fata la fel...

Pana seara mi-a trecut durerea de cap (cica a ajutat si suplimentul de bautura) si mi-a venit cheful de distractie. Am dansat pana dimineata...

Aaaa, da!
Dupa acest episod am uitat de depresie!

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cauza depresiei. Eu am trecut printr-un divort si am scapat de depresie dupa ce am inceput o noua relatie cu alta femeie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Cati ani ai fost casatorit cu ex?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar 14 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Naspa. Totusi ma mir ca in secolul 21 mai stau oamenii atat impreuna. Peste 20 de ani o sa ne miram daca o sa auzim de o relatie de 5 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am deja 9 ani cu a doua sotie.

| Adry05 a răspuns:

Psihologul sau cartile de autoeducare sunt cele mai bune remedii in aceste privinte. Singur/a e foarte greu sa te pui pe picioare fara vreun factor extern.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Zoloft.

| vocea a răspuns:

In depresie cred ca cel mai frecvent sentiment experimentat de cei „bolnavi" este confuzia. Iar confuzia nu este opera lui Dumnezeu…dimpotriva.
Singura meniune pe care vreau sa o fac in dreptul tau (daca esti interesat, bineinteles) este sa cauti sa pastrezi mereu ECHILIBRUL. Adica sa nu te lasi cuprins de sentimentul de „victima", dar nici sa nu te entuziasmezi usor de orice lucru.
Am invatat din proprie experienta ca TU insuti esti singurul care poate sa aiba grija de tine mai mult… ceilalti pot doar sa te sustina.

| suffarstar a răspuns:

Cu tractorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trece de la sine. După cât timp depinde de fiecare, poate trece după o zi, două, o săptămână, o lună etc.
Am auzit că pastilele anti-depresive te bagă mai rău în depresie.
În orice caz, eu n-am încercat dar cred că poți scăpa de depresie prin programarea subconștientului. Am încercat asta cu o altă chestiune și a funcționat destul de bine.

| Miha879 a răspuns (pentru anonim_4396):

O depresie foarte adanca nu are cum sa treaca de la sine.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ca sa treci peste depresie trebuie sa te relaxezi sa mananci normal sa bei normal si nu manca dulciuri multe. In acelasi timp te poti uita la filmele care le vrei tu, asculti muzica te poti juca jocuri pe pc sau te vei plimba pe afara relaxat fara sa te gandesti la motivul care te-a adus in depresie. Incercarea de a te relaxa si de a uita ocupand timpul cu altceva care pe tine te bucura te va face sa scapi mult mai usor peste o depresie. Poti sa faci in acest fel sa cauti si o partenera sau un partener sa nu mai stai in depresie. Succes

| Niklauss a răspuns:

Pai in mare marte am trecut peste cu ajutorul muzicii si iubitei mele, trece destul de usor cand ai pe cineva aproape.

| Felissa13Eden a răspuns:

Antidepresive

| JustStitch a răspuns:

Si eu ma confrunt cu asta chiar acum

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Eu am dat-o pe bere, nu va luati dupa mine

| TOP10Litera a răspuns:

Cu ajutorul prietenilor adevăraţi, treci peste ORICE!

| xpoisonxdartx a răspuns:

Meditatie multa si trebuie sa te tii ocupat tot timpul. Pastile, terpie si drogurile sunt degeaba vindecarea vine de la sine.

| Miha879 a răspuns:

Psihiatru si psiholog.

| cristi19ss a răspuns:

Buna iti recomand sa te relaxezi si sa faci lucruri care te fac fericit in mod normal starea de depresie trece dupa o anumita perioada, sper ca te-am ajutat.