| Foxx_Flavius_1992 a întrebat:

Acum 2 ani aveam 105 kilograme. Am reusit, printr-o dieta personala(practic nu mancam mai nimic) sa slabesc pana la 83 kg. Apoi, s-a intamplat inevitabilul. Dupa aproximativ un an de "glorie", mi s-a intors inapoi. M-am ingrasat inapoi, si am mai adaugat inca 10 kg. Da, am ajuns la 115. Am 1.85m, deci sunt destul de inalt, si mi-as dori sa ajung macar la 90 kg, dar de aceasta data nu vreau sa mai pun in practica o dieta, ci mai degraba un stil de viata, astfel incat sa o pot practica toata viata. Stie cineva cam ce as putea manca sa nu ma infometez dar in acelasi timp sa reusesc sa slabesc? Multumesc in avans si rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Buna!

O dieta sanatoasa contine 5 mancaruri pe zi! Da, exact cum ai auzit 5! Trebuie sa mănânci des dar putin, în asa fel încât sa nu iți fie foame în exces în momentul în care vei avea farfuria în fata.

Trebuie sa încerci sa eviți toată mâncarea gen fast-food, odată la X timp n-are timp, dar nu profita. In schimb profita de fructe și legume! Ahh, si dulciurile la fel, minim și deloc!

Daca încerci măcar o ora de spor zilnic va fi super!

Nu uita... Sport + Dieta sănătoasa happy

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu recomand
1 sport mult http://istoria-lumii.ucoz.com/......_straine/8
2 o allimentatie sanatoasa
uite cateva sfaturi
1 manca in porti mici
2 manca proteine
3 fructe, legume, renunta la zahar de tot daca poti inlocuiesteo cu miere
tot cei facut de om evita in materie de mancare am facut bombe mortale vb serios http://documentare.digitalarena.ro/sanatate/
vezi documentarele alea,deci manca ce e natural nu procesat care e faza organismul uman s-a adaptat sa mancam direct de la sursa nu prin en procese inutile stiu ca e greu dar pe bune rar ne hranim ne ingrasam cu otrava,manca peste,oua slaba fiarta nu prajita sau gratar fara ulei, manca oua fierte,proteinele sunt baza vieti desi manca cat mai multe carbohidrati sunt importanti dar nu mentine mult senzatia de foame
toate recmamele isi dau impresia ca trebuie sa mancam mult sa fim sanatosi in realitate avem de putina hrana dar sa fie buna esti cea ce manci
si eu m-am ingrasat lipsa sportului
te-ai ingrasat pentru ca organismul uman nu e prost el te lasa sa te infometezi dar reduce arderea lucru esential in evolutie,asa ca dietele astea sunt pierdere de sanatate, banii, timp
senzatia de foamea tio ea proteinele oua fierte, peste, carne dar nu cu multa grasime
eu am incercat asa
1 dieta cu fructe si legume mereu eram infometat
am continuat cu carbohidrati degeaba
2 proteinele chiar isi iau senzatia de foame, painea nu contine nimic bun doar isi umfla burta, ceva bun arfi cartofi fierti nu prajiti otravirea organismului
manca multe proteine si slabesti si isi ea senzatia de foame, desigur fructe, legume
as vrea sa stii ce sunt carbohidrati http://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/carbohidratii_11705
proteinele http://www.slabsaugras.ro/dieta-bogata-in-proteine-art-2593.html
urmeaza un program de sport, isi spun fara sport nu poti

| LaviniaAC a răspuns:

Fiind consultant de nutritie adesea informez persoanele ca infometarea are consecinte grave pe termen lung. Ai nevoie de alimente bogate in proteina, vitamine, etc. (pentru dezvoltarea masei musculare) si slabe in calorii. Iti pot face un program personalizat, gratuit, si tu vei decide daca vrei vrea sa continui sau nu. Te astept pe blogul meu personal.