| D3nisa_4160 a întrebat:

am 15 ani, 1.56 si 45-46 kg. Am tinut dieta in care nu mancam nimic straight face am slabit, nu imi statea bine mi-se facusera picioarele urate, toata lumea imi spunea ca nu imi sta bine. Dar acum m-am ingrasat, am inceput sa mananc. si nu stiu ce sa fac sa slabesc iarrr! Sunt deprimataa, plang mereu. Parka m-am deformat nu mai am picioarele asa frumoase. Si parca n-as mai vrea sa ma infometez. Va rog! Ajutati`ma cu un sfat, dau FUNDA! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Joaca asta a ta de-a slabitul si ingrasatul s-ar putea sa te coste nu numai psihic(pentru ca observ ca esti deja afectata)ci si fizic.
Slabirea rapida in greutate poate creea probleme serioase in functionarea anumitor organe.Nu inteleg de ce nu alegi un mod sanatos de a slabi. Din alimentatia ta, in perioada in care vrei sa pierzi kg, nu trebuie sa lipseasca legumele, fructele, carnea, branza si laptele. Exclude fainoasele si dulciurile.
Combina alimentatia echilibrata(nu infometarea)cu exercitii fizice si rezultatele vor veni in timp, nu peste noapte.Trebuie sa ai rabdare dar in acelasi timp sa dai dovada si perseverenta in ceea ce faci.Bafta multa!

2 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Ar trebui sa inveti ceva din toata povestea asta.Infometarea nu ajuta la nimic.
Daca faci asta, cu siguranta peste un timp iar te vi ingrasa.Incearca pur si simplu sa renunti la dulciuri, prajeli, paine, sucuri, a nu mai mananci dupa ora 5 sau 6 si sa faci sport.
Asa nu te vei mai ingrasa la loc.

| Teodorattt a răspuns:

Infomatarea nu e solutie mai bine faci sport eu slabisem vara trecuta in felul umrmator: in fiecare dimineata cum ma trezeam saream coarda de vreo 20 de ori in continuu dupa mancam si ma apucam iar sa sarcoarda pana oboseam dupamiaza mergeam la plaja si inotam mult in loc de inot ar merge si alergatul faza buna e ca mancam cat doream nici macar n-am tinut vreo dieta sau ceva si pot spune ca de atunci ma mentin foarte bine si ca nu m-am infometat sa slabesc