| AAAnnonnimm a întrebat:

Bună!
Acum 2 saptamani a inceput sa ma doara gatul atat de tare incat nu mai pot sa inghit nici macar o picatura de apa. Ideea e ca de curand am inceput sa nu mai aud bine, ambele urechi imi sunt infundate si am avut dureri foarte mari. Pentru durerile de urechi am luat un antibiotic special de pus in ureche, doar ca nu avea efect. Durerea era insuportabila. Noroc ca am folosit o metoda babeasca- sare fierbinte pusa intr-o carpa si tinuta la ureche. De curatat urechile le curat mai mereu cu betisoare dar nu atat de "adânc" incat sa imi atinga timpanul și, recent, am inceput si sa imi torn apa calduta in urechi.
As vrea sa ma duc la ORL dar am nevoie de un sfat. Vreau sa mai astept sa imi dispara raceala ca sa vad daca dispare si surzenia.
Oare asta sa fie motivul surzeniei? Raceala/durerea in gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori de la răceală ori de la otitita ori ai nasul înfundat de acolo și probleme la urechi. Da e de la răceală tratează răceală și vei fi ok. Din ce ai descris tu nu pare a fi o hipoacuzie doar în cazul în care aveai auzul diminuat înainte de a fi răcit. Mie mi se înfunda urechile și nu eram răcit și nu mai auzeam asa de bine dar sau desfundat în câteva zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la olr ar putea fi o otita și trebuie sa o tratezi cât mai devreme nu mai lua tratamente după urechi și nu îți mai pune nimic în urechi s-ar putea sa înrăutățești situația mergi la ORL nu te juca cu asa ceva și eu am tot amânat și acum am rămas cu un tiuit permanent în urechi da mam obișnuit cu el mergi la ORL pentru a exclude o infecție sau inflamație a urechii sau chiar o hipoacuzie.