| AidaAmaranta a întrebat:

acum 2 zile m-am zgariat foarte rau la gat, prima data nu mo durut si nu mi-a curs nici sange. dar azi si ieri seara a inceput sa ma doara si sa gura sange( a curs mult)... ce sa fac? o sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezinfecteaza rana cu spirt si pune un plasture cu rivanol, pe care sa-l schimbi o data pe zi sau de doua ori pe zi. Pune plasturi cateva zile(cat consideri ca e nevoie), dupa care lasa rana descoperita.Iti va trece, dar va dura(mai ales daca spui ca e o rana urata)si e posibil sa-ti ramana cicatrice.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mergi la doctor, chiar si daca se opreste sangerarea, sau daca ai o asistenta medicala in familie sa-ti curete bine rana, sa nu se infecteze. Mai ales daca te-ai zgariat cu o sarma ruginita atunci sa faci si antitetanos.

| Floreenofficial a răspuns:

Lipeste-ti un bandaj sau pune niste pansamente.
de asemenea si niste pungi cu gheata cred ca ti-ar fi de ajutor! succes!

| ღAnamariaღ a răspuns:

Buna,,,
SPIRT Sanitar pe o bucata de vata!
O sa te usture cryingcryingsad dar ti se va dezinfecta si ti se va vindeca repede!
Crede-ma!
Pa!
:*

| Aura a răspuns:

Mergi la un doctor e cel mai indicat. Acasa tu iti poti pune apa oxigenata. Insa cel mai indicat e sa mergi la doctor, sa iti faca si un antitetanus, un vaccin pentru chestii de astea ca sa nu se infecteze si sa patesti altele. Bafta!

| oanecorleone a răspuns:

Pentru binele tau mergi la medic. Mi s-a intamplat si mie acum ceva vreme si am mers la doctor si mi-a dat un tratament.

| Andreea9222 a răspuns:

Mergi la medic