| (¯`·._) Íñ†rèbârï grèšï†è (¯`·._) a întrebat:

Buna!

acum 3 ani(prin clasa a5a)am fost internata in spital din cauza ca imi aparuse niste vanatai pe picioare si am aflat ca aveam aslo mare 500 U/ml(normal este 200 U/ml)datorita infectiei la nivelul gatului pe care le faceam in fiecare luna si le tratam cu siropuri, pastile(numai injectii nu faceam ca le era parintilor mila pentru ca eram singura fata a lor si cea mai maica)si s-a acumulat prea mult infectie in corp iar dupa analize amanuntite a iesit 6000 U/ml(6 mii)...si doctorii i-au spus mamei ca daca se localiza la inima nu mai eram in viata si ca un aslo asa mare nu a vazut decat la un baiat de 16 ani care a muritsad...am fost internata 10 zile si apoi am facut 10 luni cu intrerupere cate un moldamin pe saptamana pentru a elimina infectia din organism(si trebuia sa fac 2 ani fara intrerupere; dar i s-a facut mila lui tata de mine), apoi am mai facut analize si a iesit totul bine, insa acum jumatate de an am fost la doctor si mi-a zis ca, chiar daca a iesit bine tot trebuia sa mai fac si ca acum sa fac cate un moldamin pe luna pana la 18 ani, iar alta doctoritza mi-a zis ca daca au iesit bune nu trebuie sa mai fac nimic si mama a ales sa mai fac moldamin pana la 18 ani.Insa ciudat mi se pare ca, chiar daca fac injectie tot sunt foasrte sensibila si nu este luna in care sa nu mi se inflamese amigdalele! si am auzit ca exista si alte remedii insa nici un doctor nu m-a sfatuit decat sa fac moldamin si totul va fi bine si una a zis ca sa imi scot amigdalele iar alta a zis ca daca mi le scot voi raci direct la plamani si nu mi le-am scos
astept sfaturi ceva!

Multumesc pentru timul alocat!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deea a răspuns:

Si eu sufar de aslo...
acum mi-a scazut la 400 de la 800.
Eu fac o data pe saptamana moldamin si merg odata la 3 luni la control. Parerea mea este sa faci moldaminul in continuare si sa nu iti scoti amigdalele decat daca e nevoie neaparat. La injectii sa nu renunti nici daca aslo devine 200 pentru ca doctorita mea a zis sa fac inca 3 luni dupa ce imi scade aslo la 200 si apoi sa merg iar la control si abia atunci daca iese din nou bine pot sa nu mai fac injectii. Asta e parerea mea tu faci cum crezi ca e mai binewinking Mult succes! te pup :*

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea cred ca ai gresit cand ai intrerupt tratamentul.Cu multi ani in urma un verisor de-al meu a avut aceeasi problema, a respectat indicatiile medicului intocmai, (nu s-a operat ca nu i s-a spus asa ceva ), dar nu mai are nici un fel de probleme.Stiu ca moldaminul e foarte dureros dar nu mai stiu ce amestec a prescris medicul (a amestecat moldaminul cu o fiola de analgezic )ca nu il durea asa de tare, era suportabil.

| alex2009 a răspuns:

Si eu am avut aceias problema doar ca eu nu am putut face moldamin pentru ca sunt alergic la moldamin am luat o gramada de pastile dar nu a scazut, pana la urma am ajuns sa imi scot amigdalele si acum ma simt extraordinar de bine si eu eram abonat la dureri in gat si raceli dar din vara trecuta am scos amigdalele si nu mai stiu ce este aia raceala sau durere in gat. Fratele meu si-a scos amigdalele si de trei ani nu mai stie ce este aia raceala. Eu pana sa imi scot amigdale daca mancam o lingurita de inghetata sau beam o gura de lichid rece deja aveam proble cu gatul. Eu te sfatuiesc sa le scoti si vei avea doar de castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rapunsurile date de utilizatori s-ar putea sa nu iti foloseasca. Fiecare organism este unic si reactioneaza ca atare si la tratament si la boli. Asa ca tot la medic trebuie sa mergi.Cu leacurile babesti nu te joci, parerea mea e ca daca ai parinti si in special mama, ea se framanta de un milion de ori mai mult ca tine, vorbeste cu ea, multa bafta si sanatate cat cuprinde!