| DanaMaracineanu a întrebat:

Acum aproape o luna de zile m-am operat de hernie inghinala, la Spitalul Universitar, din Capitala. Nu a fost o experienta foarte placuta pentru mine, plus ca as fi dat orice sa nu ajung in situatia de a ma opera, dar nu am avut incotro... Tot ce mi-a recomandat medicul a fost sa nu mai ridic greutati, insa imi este teama sa nu mai apara (din cate am inteles, exista si astfel de cazuri). Cineva i-a recomandat mamei mele sa port, pentru o perioada, un fel de centura ca sa nu apara complicatii.

Am gasit ceva pe un site dar nu stiu exact ce sa iau de acolo. Are cineva idee, a folosit cineva asa ceva?

Multumesc, dau funda :)

Uitam de site :)) aici ar fi:
http://www.catenapascupas.ro/orteze-abdomen--ct69.html

A, si inca ceva... am 27 de ani (nu stiu daca si asta conteaza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cine i-a spus mamei tale sa porti centura, dar sunt 100% sigura ca nu e medic. Fiindca este o greseala. Centura iti va creste presiunea intraabdominala si va slabi, in timp, musculatura abdomenului (care va fi tinuta de centura si deci nu se va mai contracta). Prin urmare, purtarea unei centuri dupa operatia de hernie va duce, inevitabil, la alta hernie.
Ce trebuie sa faci tu e foarte simplu: sa nu ridici greutati, sa eviti sedentarismul, sa pastrezi o greutate normala si sa eviti constipatia. Nimic mai mult

| DanaMaracineanu explică (pentru Brigaela):

Buna! Iti multumesc mult pentru raspuns! O sa tin cont de sfaturi. Oricum, evit ridicarea greutatilor, pe cat posibil! Multumesc inca o data!

1 răspuns: