| sparklingqueen a întrebat:

Buna! Acum cateva luni am observat ca am ceva pe frunte, m-am dus la dermatolog si mi-a zis ca e un chist si am luat tratament si nu mi-a trecut…am avut o incizie acolo azi la spitalul judetean si mi s-a zis ca e un chist dermoid, dar il am de 2-3 luni, prima data credeam ca e un chist sebaceu…dar prin iulie-august aveam un punct negru acolo unde am avut chistul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ori tratamentul a fost insuficient ori rana nu a fost curatat sau mentinuta curat si s-a reinfectat.
mergi inapoi la medic sa vada care-i situatia sis a decida dupa consultatie, de ce ai nevoie.
sanatate maxima!

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai ce tratament? Din cate stiu chisturile astea trebuie scoase, se face anestezie locala, se taie putin, se scoate si apoi se coase putin. Si trebuie avut grija sa sa fie scos de tot ca sa nu apara din nou.

| sparklingqueen explică (pentru Furnicuta000):

Doctorul mi-a dat tratament sa ma dau cu o crema fucidin si betadina, probabil doctorul voia ca sa mi dispara infectia si dupa sa ma operez

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sparklingqueen):

Aa da, asa e logic. Dar chistul trebuie scos