| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut.
Exista vreo metoda in care pot scapa de un chist sebaceu din frunte? Fie el naturist sau farmaceutic.
Era programat in luna mai la operatie, dar cu nebunia asta de corona, m-a dus cel puțin în Iulie...Sau macar sa diminiuez mărimea, pentru că e aiurea rău să stau cu acel "corn" în frunte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu le strang zilnic pana se face o coaje. Cand desprind coaja chistul iese prin strangere, ca un cos.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Salontanul):

La mine nu funcționează, Dee face coaja, peste vreo 2 zile se ia, iar dacă atrag iese putin lighid că apa cu puțin sânge.Și ăla nu e continua chimistului mai mult că sigur, pentru că el trebuia să fie consistent și alb.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numai bisturiu.

| morfeo a răspuns:

Poti sa il intepi cu un ac dupa ce il dezinfectezi cu spirt si sa incerca sa il scoti singur... dar mai bine ar fi sa astepti.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru morfeo):

Crezi că ar merge? Sunt conștient că dacă funcționează el oricum se va reface la loc după o anumită perioadă, dar macar nu mai ies in lume cu aceea jena...