| Renata_5181 a întrebat:

Acum cateva luni m`am epilat in zona genitala cu bigu si cred ca m`am taiat putin si am facut o infectie care m`a dus la chirurgie. Acum m`am epilat din nou da nu mi-a curs deloc sange.nu m`am taiat. E posibil sa ma fi infectat din nou? Va rog ajutati`ma! Mi`e foarte frica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Minnie_7097 a răspuns:

Nu cred ca se poate infecta daca nu te`ai taiat sad nu mai folosi big`ul nu este indicat, este mai comod si scapi repede dar uite ce poti pati, foloseste benzi sau ceara sau daca nu foloseste crema c anul e dorerossad
Ai grija de tine:*

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poti infecta si fara sa te tai daca lama nu este foarte curata (noua sau curatata foarte bine), de buna calitate, bine ascutita si daca nu te dezinfectezi cu ceva dupa epilare.

| Renata_5181 explică:

Mentionez ca inainte de epilare am sters lamele bigului cu spirt, iar dupa epilare am tamponat usor zona epilata cu spirt.

| T30D0RA a răspuns:

N-ai cum sa te epilezi cu bigu, ci doar sa te DEpilezi. Si eu folosesc bigu' si am grija mereu sa nu ma tai. Data viitoare fii mai atenta! :* Nu cred ca te-ai infectat iar.

| zuzzzuuu a răspuns:

Nu cred ca te-ai infectat daca nu te-ai mai taiat...mai bine foloseste crema ca nu e dureroasa big grinbig grinbig grinbig grin si ai grija de tine :*:*:*:*