| Kmii a întrebat:

Acum cateva zile am observat ca pestii ( din acvariu ) au inceput sa nu mai inoate, mai mult plutesc si nici nu mananca. De ce? ce ar trebui sa fac? Va rog, ajutati-ma macar cu cateva pareri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| R0MW4LD a răspuns:

Daca ai fi indicat ce fel de pesti ai poate mi-ar fi fost mai usor sa te ajut. Insa in general in astfel de cazuri trebuie sa te asiguri de cativa factori.
1. Temperatura (aproximativ 24 grade Celsius).
2. Oxigenarea apei.
3. Filtrarea apei.

Cand schimbi apa din acvariu nu este recomandat sa torni apa direct de la robinet. Ea contine clor si alte substante care sunt folosite pentru filtrarea apei. Cel mai indicat este ca apa ce urmeaza sa o pui in acvariu sa o lasi 2-3 ore intr-un recipient pana se evapora clorul. In momentul in care schimbi apa nu arunca apa ''veche''. Goleste apa din acvariu pana la 20-25% din volumul initial iar apa proaspata din recipient o amesteci cu cea ramasa in acvariu.
Cel mai indicat ar fi sa mergi la un magazin specializat (PetShop de exemplu) si sa ceri sfaturi de la un profesionist. Asta pana nu e prea tarziu...