| 1andrew5 a întrebat:

Heeei lume! Vreau sa va intreb cum pot avea apa lipede in acvariu. Inainte sa imi cumpar pestii am pus apa in acvariu si am pus o solutie in prima zi, a saptea si paisprezecea pentru ca apa sa contina niste bacterii benefice pestilor; solitia se numeste "easystart". Am cumparat pestii si dupa cateva zile, apa a inceput sa se tulbure si sa aiba o culoare galbuie. Schimb apa odata la 3 zile. Am mai luat o solutie "filter medium" si am pus in apa, dar nu scrie de cate ori se pune. Pestii sunt sanatosi, mananca, inoata prin acvariu, insa culoarea apei nu imi place.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
E normal ca apa sa isi mai schimbe culoarea, dar sa nu devina galbuie ci aproape galbuie.
Eu nu folosesc nicio solutie pentru apa, am 2 pesti si 2 l de apa ( ii tin intr-un bol), ii schimb toata apa ( spal bine bolul) o data la o saptamana si cateva zile si am si filtru de apa, da il tin in pria cam 2-5 ore pe zi ( il tin mai multe ore in priza cand apa incepe sa isi schimbe culoarea).
Apa s-ar putea sa se ingalbeneasca si de la mancarea in exces, mancare trebuie data putin si des ( cam de 3 ori pe zi) cat sa manace in 2-3 minute pesti, ce ramane la suprafata, este in exces, iar acea mancare strica apa.
Sa nu uiti apa trebuie pusa la decantat, sa fie decantata cel putin 4 zile ( eu o pun intr-o sticla de 2 l de apa, apa de la robinet).

| ivanhoe a răspuns:

Schimbatul apei prea des nu face nimic bun pestilor. Chiar le dauneaza. Exista niste filtre special construite pentru acvariu. Le gasesti la magazinele de specialitate.

| 1andrew5 explică (pentru ivanhoe):

Am filtru. Am schimbat odata apa la o saptamana si se tulbura din ce in ce mai mult si dupa ce am schimbat-o si-a mai revenit.