| ingerashhhh a întrebat:

acum doua zile mi-au iesit niste bubite pe labiile mici, am facut dragoste cu sotul meu neprotejat, simteam un discomfort daca inca nu le observasem. Acum folosesc clotrimazol, practic au disparut, dar i-au aparut si sotului. Mergem regulat la medic suntem complet sanatosi. Doar eu am ceva probleme cu imunitatea si ma gandesc ca am facut o alergie de la gelul intim. Poate cineva a mai avut un astfel de caz, trebuie sa fiu ingrijorata? Sa merg neaparat la medic sau sa folosim clotrimazol ambii si sa stau linistita? Bubitele astea sunt ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Felicitări, deoarece faci dragoste doar cu soțul, toate domnisoarele de aici ar trebui sa i a exemplul tău, adică să astepte sa se mărite si apoi sa facă dragoste doar in cadrul căsătoriei, ce virstă ave ti voi? Multumesc, i ti doresc multă sănătate si să treci repede peste discomfortul pe care il ai, daca crezi că problemele le ai de la gelul intim, schimbă l, poate ai pielea sensibilă si te iriti repede, dă cu pudră de talc pentru bebelusi, că esti sensibilă, si o sa dispară bubițele, te si mănîncă, sau te doare?

| ingerashhhh explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, avem 21 si 22 ani. Ne s-a intamplat acest lucru pentru prima data si suntem foartr atenti cu igiena, am mers chiar 2 saptamani in urma la medic si chiar suntem ok, doar eu sunt cam sensibila, am observat de la sapunuri si acuma chiar de la latex, de la prezervativ.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie genitală/vaginită!

NU vă mai „tratați după ureche", AIUREA, așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

TREBUIE să mergi la GINECOLOG!
Evident, şi partenerul trebuie să se trateze!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

La varsta si experienta ta ar trebui sa intelegi ca nu te poti baza sa te vindeci dupa sfaturile primite din gura lumii, pe marginea santului. Fii fata isteata si mergi la medic. Ai grija sa nu-ti uiti sotul: trebuie si el sa mearga!

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi mai bine sa mergi la medic. Nu e o idee buna sa te tratezi singura. E clar ca ceea ce ai avut este transmisibil. Se poate lua destul de usor ceva de pe o suprafata dintr-un WC, e nevoie doar de o clipa de neatentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e cam normal aceste bubite si se ia si la sot. Poti merge la medic sa intrebi dar eu am observat ca si cred ca e din cauza secretiei vaginale la femei. Daca ai ciclul usor dereglat, vaginul isi schimba componenta secretiei si ies aceste bubite care se iau si la soti prin contact sexual. poate fi si din cauza lubrifiantului.Tu ca femeie trebuie sa fii excitata indeajuns astfel incat sa nu fie nevoie sa va lubrifiati.Secretia vaginala a femeii este in sine un lubrifiant.incercati cu mai multa rabdare si veti obtine un lubrifiant natural ok. Da, se intampla des, dar am observat ca sexul la dorinta barbatului, haida haida rapid si fara preludiu astfel incat femeia sa se lubrifieze pana in adancime, da nastere la acele bubite.Asta una la mana, a doua fiind probabil secretia ta vaginala care iti apare mai intai tie bubite si apoi sotului prin contact sexual.sanatate.Bineinteles ca poti merge la medic ca ei stiu mai bine.

Răspuns utilizator avertizat